17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Прв смртен случај во Лос Анџелес од мајмунски сипаници

Канцеларијата за јавно здравје во Лос Анџелес денеска го потврди првиот смртен случај од мајмунски сипаници во областа, повикувајќи се на лице со многу слаб имунитет кое е хоспитализирано.

Тоа е втор регистриран смртен случај од мајмунски сипаници во САД.

Мајмунските сипаници ретко предизвикуваат смрт, но луѓето со слаб имунитет може сериозно да се разболат или дури и да умрат, велат здравствените власти.

Можеби ќе ве интересира

Прв случај на мајмунски сипаници во Кина

M T

СЗО: Забавува епидемијата со мајмунски сипаници во Европа

M T

Бразил го потврди првиот случај на мајмунски сипаници кај куче

M T

СЗО: Повеќе од 35.000 случаи на мајмунски сипаници во светот

M T

Исповед на маж кој ги прележа мајмунските сипаници: „Врискав од болка“

M T

Шпанија потврди прв смртен случај од мајмунски сипаници во Европа

M T