28.8 C
Скопје
27. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Во тренд... ТОП ВЕСТИ

Од луѓето Ковид-19 премина на животните, 40 проценти од дивите елени во САД добиле коронавирус

фото Pixabay / илустрација

Научниците открија дека ковид-19 од луѓето преминал на диви елени во некои делови на Соединетите Американски Држави.

Имено, тие открија антитела за САРС-КоВ-2 во 40 проценти од елените со бела опашка на североисток од земјата, пренесува „Science Alert“.

Само во Мичиген, 67 проценти од дивите елени имале имунолошки маркери на коронавирус во крвта.

Ова е првиот доказ за широка изложеност на „Ковид-19“ во дивиот свет.

Иако здравствената состојба на ниту еден од елените не е влошена, присуството на специфични антитела во крвта покажува дека тие неодамна го надминале вирусот.

Научниците стравуваат дека популацијата на диви елени може да биде добра основа за развој и мутација на Ковид-19, која потоа подоцна би можела да им се врати на луѓето, но со потешки последици врз нашето тело отколку порано.

Можеби ќе ве интересира

Заев: Не се откажувам лесно од луѓето кои добро им служат на граѓаните

M T

Создавачот на вакцината против ковид во плус 1,13 милијарди евра – една година претходно беа во минус од 53,4 милиона евра

M T

Заострени мерки во некои делови на Грција: Воведен полициски час, музиката забранета

M T