13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Uncategorized Кујната од Centar Во тренд...

Ражничи со ќофтиња и пиперка

Сочното месо одлично оди со печена пиперка…

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • 1 мала тиквица
 • 750 гр мелено јунешко
 • 1/2 лажичка чили во прав
 • 1 јајце
 • 4 лажици презла
 • 1 лажица ајвар
 • сол
 • бибер
 • 1 црвена пиперка
 • 1 жолта пиперка
 • 2 лажици масло

Начин на подготовка:

Кромидот, лукот и тиквицата исечкајте ги на коцки и измешајте ги со месо, чили, јајце, ајвар и презла. Смесата посолете ја и побиберете ја, па од неа обликувајте ќофтиња.

Пиперките исечете ги на коцки со големина од 2 см. Набодете ги на стапчиња наизменично со ќофтињата, премачкајте ги со масло и печете ги 6-8 минути.

Добар апетит!

Можеби ќе ве интересира

Од понеделник поројни дождови, засилен ветер и грмежи – Метеоцентар со детали за големата промена на времето

CENTAR MKD

Сега е полесно – Државата плаќа 70% од учеството за нов стан: Целосен прирачник како да аплицирате за нов стан/куќа и да добиете субвенции

CENTAR MKD

Синоптичарите најавуваат позначителен пад на температурите и дожд – Метеоцентар со детална прогноза за следните 4 дена

CENTAR MKD