27.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија Во тренд...

Започна Самитот во ЕУ за земјите од Западен Балкан, премиерот Ковачевски ја предводи владината делегација

Во Брисел, денеска започна дводневниот Самит на Европската Унија за Западен Балкан, на кој учествува и претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски.

На Самитот на кој учествуваат шефови на држави и влади на Европската Унија и од регионот на Западен Балкан ќе се разговара за пошироката Европа, Западен Балкан, Украина, апликациите за членство во ЕУ од Украина, Република Молдавија и Грузија, како и економските прашања и надворешните односи.

Пред состанокот на Европскиот совет, лидерите на ЕУ и Западен Балкан ќе се сретнат и ќе разговараат за перспективите за европската интеграција на регионот.

Можеби ќе ве интересира

Францускиот предлог модификуван во насока на забелешките на Ковачевски во Брисел

M T

Ковачевски: Денеска по средбата со владината коалиција ќе го објавиме предлогот од француското претседателство

M T

СДСМ: Ковачевски го бранеше македонскиот идентитет, Мицкоски прифати погубна резолуција на ЕПП

M T

Започна Самитот на НАТО во Мадрид – Пендаровски ја предводи македонската делегација

M T

Најголема безбедносна операција во поновата историја – Зголемено полициско присуство пред самитот на НАТО во Мадрид

M T

Ковачевски: Со Националната стратегија обезбедуваме еднакви можности за лицата со попреченост, што е наш врвен приоритет

M T