16.8 C
Скопје
19. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarМакедонија

Топлотен бран со температури над 42 степени до крајот на наредната недела

Од УХМР најавија дека топлотниот бран со температури кои во некои делови од државата ќе достигнат и над 42 степени ќе трае до крајот на нареднатa недела.

Според Управата, под влијание на многу топла воздушна маса од југ продолжува периодот на стабилно и исклучително многу топло време до 06.08 со натпросечни температури за овој период од годината.

Ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури, а вредноста на УВ индексот ќе изнесува 9.

Наместа вдолж Повардарието температурата ќе го надмине и 42-тиот степен.

Можеби ќе ве интересира

Над 500 жртви во Шпанија поради топлотниот бран

M T

ЗАСТРАШУВАЧКИ ТОПЛОТЕН БРАН – Еве како да се заштитите од можни здравствени компликации во следните неколку дена

M T

Топлотен бран во Индија – во Њу Делхи измерени рекордни 49, 2 степени

M T

Најмалку 25 загинати во топлотниот бран што ја погоди Индија

M T

Лососите умираат поради високи температури во американските реки, телата им се полни со рани

M T

Бремените жени и лицата над 60 години да се ослободат од работа, владата со препораки за заштита од топлотниот бран

M T