16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » Велика Британија
Свет

Џонсон сака Велика Британија повторно да се вклучи во Европа

M T
Британскиот премиер Борис Џонсон е заинтересиран за францускиот проект на Европската политичка заедница, кој ќе и овозможи на Велика Британија повторно да се вклучи во...
Свет

Џонсон го намалува државниот апарат, во Велика Биратнија се планира да бидат отпуштени околу 90.000 вработени

M T
Петтина од вработените во јавните институции на Велика Британија ќе бидат отпуштени со одлука на премиерот Борис Џонсон, кој им наложи на членовите на неговиот...
Бизнис Свет

Велика Британија ги прошири санкциите кон Русија и Белорусија

M T
Велика Британија ги прошири санкциите против Русија и Белорусија. Санкциите вклучуваат повисоки царини за увоз на благородни метали од Русија и забрана за извоз на...
Војна во Украина Свет

Велика Британија: Русите имаат помал успех, Украинците ги исцрпија во Мариупол

M T
Министерството за одбрана на Велика Британија ги објави најновите податоци за ситуацијата во Украина. Русија постигна мал напредок во некои области откако го префрли својот...
Свет

Велика Британија и Холандија ќе го чуваат небото над Бугарија и Романија

M T
Обединетото Кралство и Холандија го презедоа чувањето на небото над Романија и Бугарија, најави НАТО. Станува збор за дел од одговорот на НАТО на руската...
Коронавирус Свет

Велика Британија прави план за воведување вонредна ситуација поради омикронот

M T
Владата на Велика Британија прави планови за вонредни состојби во случај болниците, училиштата и другите сектори да бидат погодени од сериозен недостиг на персонал во...
Коронавирус Свет

Велика Британија со 105 милиони фунти ќе им помага на државите во справување со омикрон

M T
Британија вети 105 милиони фунти или околу 141,7 милиони долари итна помош за ранливите нации, особено во Африка, поради ширењето на високо преносливиот сој омикрон....
Коронавирус Свет

Велика Британија прва го одобри лекот „молнупиравир“ за лекување на коронавирус

M T
Велика Британија го одобри лекот „молнупиравир“ за лекување на коронавирус со што стана прва земја која даде зелено светло за домашна употреба на лекот. Пилулата...
Свет

Лице од црната листа полетало од Авганистан за Велика Британија

M T
Лице од црната листа, на кое му е забранет влез во Велика Британија, со воен авион полета од Авганистан за Британија, како дел од евакуацијата...
Свет

Велика Британија нема да се врати во Авганистан, порача британскиот министер за одбрана

M T
Талибанците сега го контролираат Авганистан, а британските и силите на НАТО нема да се вратат во борба против бунтовниците, изјави британскиот министер за одбрана. „Признавам...
Коронавирус Свет Во тренд...

Од крајот на пандемијата Велика Британија ја делат само неколку месеци, сметаат епидемиолозите

M T
Велика Британија е можеби само на неколку месеци до крајот на пандемијата, бидејќи вакцините драстично го намалија ризикот од хоспитализација и смрт, изјави денеска епидемиологот...
Коронавирус Свет

Британија прави планови за трета доза на вакцина за граѓаните

M T
Плановите за трета, есенска доза на вакцина против Ковид-19 ќе бидат познати во следните неколку недели, изјави денеска министерот за здравство на Велика Британија, Мет...
Коронавирус Свет

Повторно повеќе од 20.000 нови случаи во Велика Британија

CENTAR MKD
Во последните 24 часа, 21331 нов случај на коронавирус е потврден во Велика Британија, а 241 лице починало, соопшти денеска британската влада. Најголем број на...
Коронавирус Свет

Многу заразени и во Велика Британија

CENTAR MKD
Во Обединетото Кралство, бројот на заразени со коронавирус е зголемен за 16.982 во последните 24 часа. Ова е мало зголемување на бројот на пациенти во...
Коронавирус Свет Во тренд...

Нови мерки за новиот бран: Армијата на улица, двојно повеќе луѓе на погреби, отколку на свадби, ресторани до 22 часот

CENTAR MKD
Велика Британија достигна опасна пресвртна точка во борбата против коронавирусот, предупреди вечерва британскиот премиер Борис Johnонсон во парламентот. Тој претстави нови мерки што можат да...
Коронавирус Свет

Нови рестрикции за Британците што ќе важат најмалку шест месеци

CENTAR MKD
Британскиот премиер Борис Џонсон денес објави нов пакет построги мерки со цел да се запре ширењето на вирусот Ковид-19, нагласувајќи дека владата ќе ја прошири...
Коронавирус Свет Во тренд...

Џонсон повторно воведува карантин поради ширењето на коронавирусот

CENTAR MKD
Британскиот премиер Борис Џонсон ќе ги повика граѓаните да работат од дома и ќе воведе нови ограничувања за пабовите, баровите и рестораните во обид да...