Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…

Author : CENTAR MKD

Македонија

Престанува да важи Законот за субвенции за музичката продукција

CENTAR MKD
Владата на денешната седница го разгледа Предлог-законот за престанување на важењето на Законот за поддршка на домашната музичка продукција, и донесе заклучок да го достави...
Македонија

Владата со потег што не го направила ниту една власт до сега: Падна разрешување за првиот функционер поставен од новата Влада – Александар веќе нема да биде директор, дали патувањето со бизнис класа го чинеше функција?

CENTAR MKD
Владиниот портпарол Миле Бошњаковски, преку Твитер соопшти дека денеска е разрешен директорот на Агенцијата за туризам, Александар Донев. Владата на денешната седница го разрешила Донев...
Свет

Лекарот со лоши вести за здравјето на екс-премиерот

CENTAR MKD
Проф. Роберто Џангрило – личниот лекар на лидерот на десницата во Италија и четири пати премиер на земјата, Силвио Берлускони, му нареди на пациентот да...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Времето со ново изненадување: Синоптичарите ја соопштија најновата метео прогноза за деновите што следат

CENTAR MKD
Утре и во четврток ќе се задржи стабилно време. По котлините поради појавата на температурна инверзија ќе има заматеност на атмосферата или појава на утринска...
Свет

Работникот што издаде предупредување за напад на Хаваите мислел дека заканата е реална

CENTAR MKD
Американската сојузна комисија за комуникации соопшти дека работникот кој  издаде предупредување за балистички напад на Хаваите го направил тоа зашто помислил дека заканата е реална....
Македонија

Османи во Виена: Поддршката на процесот на проширување очекуваме да продолжи и за време на австриското претседателство

CENTAR MKD
Вицепремиерот задолжен за европски прашања, Бујар Османи, во рамките на работната посета на Австрија се сретна со генералниот секретар при Министерството за надворешни работи на...
Македонија

Средба Бектеши – Зејбекчи: Потпишана одлуката за измена на Протоколот 2 во корист на деловната заедница

CENTAR MKD
Потпишана  е одлуката за измена на Протоколот 2 во корист на деловната заедница, информираат од Министерството за економија по средбата во Анкара што министерот Крешник...
Локално

Јавна расправа: Тесни и неосветлени улици, дупки и раскопани тротоари го отежнуваат сообраќајот во Штип

CENTAR MKD
Ниско ниво на сообраќајна култура, тесни и неосветлени улици, несоодветни паркинг места за кои им се наплаќа на возачите – ова се дел од критиките...
Македонија

(Видео) Николоски: Македонија има силна поддршка за членство во ЕУ

CENTAR MKD
На средбите што ги остваривме во Брисел сите говореа за силната поддршка којашто Република Македонија ја добива за членството во Европската Унија и посветеноста на ВМРО-ДПМНЕ...
Македонија

(Видео) Мицкоски во Брисел: СДСМ ги злоупотребува државните институции

CENTAR MKD
Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, изјави дека нивната делегација за време на престојот  во Брисел остварила корисни состаноци на коишто ги изнеле позициите на нивната...
Македонија

АМСМ: Сообраќајот се одвива по претежно суви коловози

CENTAR MKD
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Наместа влажни коловози се бележат само на повисоките планински и осојничави места, информираат од Автомото...
Свет

УСАИД ќе издвои седум милиони долари за медиумите на Балканот

CENTAR MKD
Американската агенција за меѓународен развој (УСАИД) претстави во Сараево заедничка програма за помош на медиумите на Балканот. „Б92“ пишува дека фокусот на програмата ќе биде...
Свет

Словенија почна постапка за признавање на државата Палестина

CENTAR MKD
Одборот за надворешни прашања на Собранието на Словенија утре ќе гласа по предлогот за признавање на државата Палестина.  Доколку овој предлог биде усвоен од страна...
Свет

Возите скапа кола? – Обвинителите сигурно ви се зад пети, голема истрага за сопственици на луксузни автомобили

CENTAR MKD
Ако се возите во Бентли или нешто слично во Бугарија, внимавајте, обвинителите можеби се зад вас, коментира француската телевизија „Франс 24“ , откако вчера главниот...
Македонија

Сител: Девојката скокнала во Вардар во обид да ги реши љубовните проблеми (видео)

CENTAR MKD
Драма во центарот на Скопје. 27 годишна девојка скокна во Вардар во близина на Камениот мост. Од полицијата каде околу 13.30 минути бил пријавен случајот...
Свет

Голема трагедија во семејството на Дачиќ: Министерот итно ја прекинал посетата во Рим

CENTAR MKD
Првиот подпретседател на Владата и министерот за надворешни работи на Република Србија, Ивица Дачиќ денеска ја прекина дипломатската посета во Рим, поради смртта на неговиот...