30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » шолц
Свет

Шолц се смееше на новинарско прашање за Украина

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц пукна од смеење на прашањето како членовите на групата Г7 планираат да гарантираат безбедност по завршувањето на руско-украинскиот конфликт. „ Постои...
Свет

Шолц: Санкциите ќе завршат кога Путин ќе се откаже од своите планови

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека санкциите кон Русија ќе завршат кога рускиот претседател Владимир Путин ќе прифати дека неговите планови за Украина ќе пропаднат....
Свет

Шолц: Односите со Русија не можат да се вратат во состојба пред нападот на Украина

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави на самитот на Г7, дека односите со Москва не може да се вратат во состојбата пред рускиот напад врз Украина,...
Свет

Шолц: Ќе вложам максимални напори Украина и Молдавија да добијат кандидатски статус

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе вложи максимални напори на Украина и на Молдавија да им даде кандидатски статус, дека ЕУ треба да биде...
Свет Во тренд...

Шолц: Путин се обидува да ја подели Европа

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека рускиот претседател Владимир Путин се плаши дека „искрата на демократијата“ ќе се прошири во неговата земја, додавајќи дека се...
Македонија

Премиерот Ковачевски ќе го пречека канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц

M T
На 11 јуни 2022 година (сабота) претседателот на Владата на Република Северна Македонија Димитар Ковачевски ќе го пречека канцеларот на Сојузна Република Германија Олаф Шолц,...
Свет

Полска го критикува Шолц за разговорот со Путин

M T
Полскиот заменик министер за надворешни работи Симон Синковски Вел Сек остро го критикуваше германскиот канцелар Олаф Шолц за разговорите со рускиот претседател Владимир Путин. Полската...
Свет

Шолц: Интеграцијата на Северна Македонија, БиХ, Црна Гора, Србија, Албанија и Косово е во наш интерес

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека ќе отпатува на Западен Балкан пред состанокот на Европскиот совет следниот месец, носејќи ја пораката дека регионот и припаѓа...
Свет

Шолц наскоро ќе го посети Западен Балкан

M T
Германскиот канцелар, Олаф Шолц, денеска изјави дека ќе отпатува за Западен Балкан, пред состанокот на Европскиот совет, кој е закажан за следниот месец, со цел...
Свет

Шолц му честиташе на Вучиќ за реизборот за претседател на Србија

M T
Канцеларот на Сојузна Република Германија, Олаф Шолц, му честиташе на претседателот на Србија, Александар Вучиќ, по повод реизборот за претседател на државата. – Честитки за...
Војна во Украина Свет Во тренд...

Шолц: Путин е одговорен за смртта на неколку илјади цивили во Украина

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц и вети на Украина дека Берлин ќе финансира директна испорака на оружје од германската индустрија. „Побаравме од германската индустрија за оружје...
Војна во Украина Свет

Коалицијата врши притисок врз Шолц – Сакаат да испратат повеќе оружје во Украина

M T
Коалициските партнери на германскиот канцелар Олаф Шолц не се задоволни од неговото лидерство во украинската криза, а овој раскол ризикува да го поткопа единството на...
Свет

Шолц вети дека ќе помогне во забрзување на процесот на пристапување на Западен Балкан во ЕУ

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц повика на забрзување на пристапувањето на Западен Балкан во Европската унија, кој е блокиран со години, споменувајќи ја „новата ера“ во...
Војна во Украина Свет

Шолц: Промената на режимот во Русија не е цел ниту на НАТО ниту на американскиот претседател

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц истакна дека промената на режимот во Русија не е цел на НАТО и покрај руската инвазија на Украина. – Промената на...
Свет

Шолц: Санкциите треба да влијаат на агресорот, но ние мора да се грижиме за нашата економија

M T
Германија во вторникот го повтори своето противење на енергетските санкции против Русија, предупредувајќи дека тоа може да има негативни последици за европските економии. Говорејќи на...
Свет

Олаф Шолц под притисок затоа што одбил да го забрани увозот на енергија од Русија

M T
Германскиот канцелар Олаф Шолц е изложен на зголемен притисок во ЕУ поради одбивањето да се воведе забрана за увоз на енергија од Русија. На Самитот...
Свет

Шолц: Русија ќе плати висока цена ако ја нападне Украина

M T
Германија и нејзините сојузници се подготвени да ги преземат „сите неопходни мерки“ доколку Русија ја нападне Ураина, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц во интервју за...
Свет

Олаф Шолц официјално избран за канцелар на Германија

M T
Германскиот парламент го избра Олаф Шолц за наследник на Ангела Меркел како канцелар на Германија. Лидерот на Социјалдемократската партија (СПД), ќе ја предводи владата во...