14.8 C
Скопје
3. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Шолц: Разговорите со Путин секогаш се со пријателски тон

Според медиумскиот извештај, федералниот канцелар Олаф Шолц ги опишал своите телефонски разговори со рускиот претседател Владимир Путин како разговори со „секогаш пријателски тон“.

– Така беше, дури и да имаше многу различни ставови за прашањата – изјави Шолц во „Интервју на неделата“ на Дојчландфунк.

Ако ги сумира сите разговори што неодамна ги водел со Путин, имало „дефинитивни поместувања“.

По пауза од неколку месеци, германскиот канцелар повторно го покани Путин во вторникот.

Според Владата, разговорот траел 90 минути.

Шолц инсистираше што поскоро да се најде дипломатско решение за војната во Украина.

Олаф Шолц во интервју потврди дека Германија ќе одбие да и испорача оружје на Украина

Можеби ќе ве интересира

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

M T

Британско Министерство за одбрана : Путин за неколку дена ќе објави анексија на окупираните делови на Украина

M T

Британската министерка за надворешни работи: Говорот на Путин предизвикува страв од ескалација на конфликтот

M T

Бен Валас е убеден дека најавата на Путин за мобилизација е признание дека неговата инвазија пропаѓа!

M T

Путин најави делумна мобилизација: Целта на Западот е да ја ослаби, подели и уништи Русија

M T

Шолц: Путин мора да разбере дека не може да победи во војна

M T