Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
БизнисСветВо тренд...

Киев: Брод со 23.000 тони пченица замина за Африка

Украинскиот извоз на жито е намален од почетокот на војната поради затворањето на нејзините црноморски пристаништа, клучен канал за снабдување, што ги зголеми глобалните цени на храната и ги зголеми стравувањата од недостиг во Африка и на Блискиот Исток.

Бродот „Храбар командант“ го напушти украинското пристаниште Пивдени, превезувајќи го првиот товар хуманитарна помош и храна за Африка од Украина по рускиот напад на таа земја.

Товарен брод со 23.000 тони пченица се упати кон африканското пристаниште Џибути со товар наменет за потрошувачите во Етиопија, соопшти украинското Министерство за инфраструктура.

Можеби ќе ве интересира

Киев: Русиja најде начини и методи за борба, Украина малку се опушти

M T

Граѓаните на Киев се нескршливи – по руските напади се собраа во метро станиците и пееја

M T

Американската морнарица го испраќа својот најмоќен воен брод во Источна Азија

M T

Киев најавува казни до 15 години затвор за земање руски пасош

M T

Претседателката на Европската комисија пристигна во Киев

M T

Киев ги повика жителите на истокот и југот на Украина да се евакуираат пред студот

M T