17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Киев најавува казни до 15 години затвор за земање руски пасош

Украинската влада усвои предлог-закон за кривична одговорност за државните службеници кои земаат руски пасош, а според тој закон тие може да добијат и до 15 години затвор.

„За жал, меѓународното право не содржи соодветни норми за сузбивање на нелегалните руски пасоши на територијата на Украина. Затоа мораме да одговориме со зајакнување на кривичното законодавство“, рече потпретседателот на украинската влада и министерот за реинтеграција на привремено окупираните територии на Украина, Ирина Верешчук.

Во нацртот усвоен од украинската влада се наведува дека „доколку украинскиот државен службеник добие непријателски пасош, ќе биде осуден на затвор од 10 до 15 години“.

Можеби ќе ве интересира

Албанец осуден на доживотен затвор во Австрија, ја избодел сопругата до смрт бидејќи за појадок му послужила супа

M T

Претседателката на Европската комисија пристигна во Киев

M T

Приведен скопјанец за издржување затворска казна

M T

Приведен крадец во Скопје, ќе биде спроведен во затвор

M T

Приведен крадец во Куманово, спроведен во затвор

M T

Приведен бегалец од затвор баран со потерница, вратен во казнено поправната установа

M T