9.8 C
Скопје
26. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » брод
БизнисСветВо тренд...

Киев: Брод со 23.000 тони пченица замина за Африка

M T
Украинскиот извоз на жито е намален од почетокот на војната поради затворањето на нејзините црноморски пристаништа, клучен канал за снабдување, што ги зголеми глобалните цени...
Свет

Првиот брод со жито го напушти пристаништето во Берџанск

M T
Брод со 7.000 тони жито исплови од украинското пристаниште во Берџанск, моментно контролирано од руските сили. „По неколку месеци неактивност, првиот трговски брод го напушти...
Војна во УкраинаСвет

ДНР: Украинската армија запали брод на морнарицата

M T
Украинската армија го запали командниот брод на украинската морнарица Донбас во пристаништето Мариупол, што може да биде дел од кампањата за дискредитација на руските вооружени...
Свет

Отишле на риболов со брод полн со херион – Фатени на половина пат

M T
Американската морнарица пронашла и запленила речиси 400 килограми хероин во Арапското Море. Се проценува дека дрогата вреди околу 4 милиони долари. Бродовите USS Tempest и...
Свет

Брод со мигранти потона во Грција, загинаа најмалку седум луѓе

M T
Најмалку седум луѓе загинаа, а 90 се спасени кога брод со мигранти потоа вчера во близина на грчки остров, соопштија денеска грчките власти. Грчката крајбрежна...
Свет

Акција на руските маринци – Спречен обид на пирати да заземат брод кај Африка

M T
Руското Министерство за одбрана ја пофали акцијата на своите маринци во близина на западниот брег на Африка. Тие тврдат дека ги избркале пиратите кои сакале...