17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Претседателката на Европската комисија пристигна во Киев

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен денеска пристигна во посета на Киев.

Таа „твитна“ дека ќе се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски и премиерот Денис Шмигал.

Вчера, во своето обраќање пред Европскиот парламент во Стразбур, фон дер Лајен рече дека „Путин нема да успее“ и дека „Европа ќе победи“ и дека ЕУ ќе остане на курсот со санкциите против Русија.

– Санкциите се тука да останат – рече таа.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски претходно најави дека претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен денеска ќе го посети Киев.

Можеби ќе ве интересира

Киев најавува казни до 15 години затвор за земање руски пасош

M T

Киев ги повика жителите на истокот и југот на Украина да се евакуираат пред студот

M T

Столтенберг: Европа ќе ја плати цената за поддршката на Киев, ни претстои тешка зима

M T

САД подготвуваат нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

M T

Советникот на Зеленски: Се подготвуваме за руски напад врз Киев на 24 август

M T

Киев: Брод со 23.000 тони пченица замина за Африка

M T