Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Во Иран егзекутирани три жени за убиство на нивните сопрузи

Иранските власти егзекутираа три жени за убиство на нивните сопрузи, соопшти иранска група за човекови права. Меѓу нив е и Сохила Абади, која била обесена во затвор пред да биде осудена за убиство на нејзиниот сопруг, со кој се омажила кога имала само 15 години.

Судот како мотив за убиството ги наведе „семејните спорови“.

Трите жени кои беа егзекутирани во средата се дел од групата од 32 лица егзекутирани во изминатата недела, соопшти иранската организација.

Иранските власти оваа година егзекутираа двојно повеќе луѓе од минатата година.

Групите за човекови права велат дека Иран егзекутира повеќе жени од која било друга земја во светот, а повеќето од нив се обвинети за убиство на нивните сопрузи.

Можеби ќе ве интересира

ЕУ воведе санкции кон Иран

M T

Пет причини зошто жените избираат доминантни мажи: ЧЕТВРТАТА може да биде КЛУЧНА

M T

Од афери со шефови до мајстори: Девојки кажаа каде и со кого НАЈЧЕСТО ги изневерувале своите партнери

M T

Судир на демонстрантите и полицијата во Иран, жени палат шамии

M T

Мистеријата конечно е решена: Еве зошто на жените често им е поладно отколку на мажите

M T

ЖЕНИТЕ ГО ОТКРИВААТ МАГИЧНИОТ БРОЈ: Ова е нивната идеална големина на МАШКОСТ, а СЕ ПОД ОВИЕ БРОЈКИ Е ПОНИЖУВАЧКИ

M T