6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАМОЗАИКЉУБОВ И СЕКС

Пет причини зошто жените избираат доминантни мажи: ЧЕТВРТАТА може да биде КЛУЧНА

Не е тајна дека многу жени, колку и да се независни во животот, често преферираат доминантни мажи.

Верувале или не, тоа го покажале бројни студии, а најмногу се работи за несвесни избори кои водат до тоа мажите да носат одлуки во врска или брак.

1. Жените повеќе ги привлекуваат „лошите момчиња“

Иако ни се чини дека тоа е стереотип, тоа е факт. Доминантните мажи се повеќе склони кон пороци, како пушење или алкохол, како и импулсивни реакции. Ваквото однесување ги возбудува жените, па тие стануваат лесни мети. Мажите добиваат контрола, па не е изненадување што жените едноставно лудуваат по нив.

2. Фините мажи на некои дами им се помалку интересни

Жените генерално сакаат романтични прошетки и моменти со партнерот. Сепак, има многу од оние кои ги сакаат оние момци кои ќе ги водат во непознатото и со кои ќе доживеат луди моменти.

3. Предност на мажите кои носат одлуки во врската

Има жени кои чувствуваат дека нивниот живот ќе биде како непречено возење ако не мора да носат одлуки во нивниот заеднички живот. Нивниот избор, според тоа, преовладува на страната на доминантните мажи, кои ги преземаат работите во свои раце. Со текот на времето се навикнуваат на ваков третман и стануваат зависни од партнерот.

4. Силно влијание од детството

Да се ​​биде доминантен, ако можете да ја пронајдете вистинската мерка, може да биде пожелно. Меѓутоа, не ако се претвори во насилно однесување. Моќните мажи знаат да бидат заводливи и достојни за внимание, но внимавајте ако одлуките во врската се носат под принуда. Понекогаш мажите ги принудуваат своите партнерки да се однесуваат исклучиво според нивните желби. Ова е знак дека треба да побарате стручна или друга помош.

5. Агресијата и злоупотребата се мешаат со доминација

Кога ќе размислиме малку подобро, нашите партнерски односи честопати се условени од начинот на кој сме воспитани. Можеби некој од родителите бил доминантен, па тоа влијаело на изборот на партнер. Во овој случај, партнерот наликува на родителот, бидејќи тоа е позната шема. Веројатно дамите не се свесни за тоа, но го очекуваат она на што се навикнати во своето семејство.

Спонзорирано:

Можеби ќе ве интересира

Досадата сепак не е толку лоша: Овие неколку причини покажуваат зошто

M T

Мажите родени во овие три хороскопски знаци не сакаат брак

M T

Мажите кои имаат ЛУЗНА се најпривлечни за жените, а една работа е пресудна

M T

Од афери со шефови до мајстори: Девојки кажаа каде и со кого НАЈЧЕСТО ги изневерувале своите партнери

M T

Судир на демонстрантите и полицијата во Иран, жени палат шамии

M T

Мистеријата конечно е решена: Еве зошто на жените често им е поладно отколку на мажите

M T