17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Мистеријата конечно е решена: Еве зошто на жените често им е поладно отколку на мажите

Ако сте надвор и сонцето почне да заоѓа, жените СЕКОГАШ први се жалат дека им е студено.

Научниците конечно ја решија мистеријата и одговорија на прашањето зошто е тоа така.

Тие веруваат дека жените еволуирале и дека студот го чувствуваат поинтензивно бидејќи ги раздвојува половите и ги спречува конфликтите меѓу паровите.

Тие откриле дека истата особина е присутна кај многу птици и цицачи, при што женките претпочитаат пријатно и топло гнездо или дупка, додека на мажјаците зимата не им пречи толку.

– Мажите и жените поинаку ја чувствуваат температурата. Оваа разлика не настана за да се расправаме со нашите партнери за греењето, туку сосема спротивното. Од гледна точка на еволуцијата, целта е да се принуди парот малку да се оддалечи еден од друг за сите да уживаат во мирот и тишината – изјави д-р Еран Левин од Универзитетот во Тел Авив.

Кај птиците преселници, мажјаците ја поминуваат зимата во постудени области од женките.

И женските лилјаци имаат тенденција да се собираат во пријатен агол, додека мажјаците сакаат да се шират во воздушни премини.

Кај многу цицачи, мажјаците ја претпочитаат сенката, а женките го претпочитаат сонцето, или мажјаците се искачуваат на врвовите на планините додека женките остануваат во долините.

Студијата, објавена во списанието Глобална екологија и биогеографија, додава дека одвојувањето на мажјаците и жените ја намалува конкуренцијата за ресурси во животната средина и ги држи подалеку мажите кои можат да бидат агресивни и да им се закануваат на бебињата.

Можеби ќе ве интересира

Од афери со шефови до мајстори: Девојки кажаа каде и со кого НАЈЧЕСТО ги изневерувале своите партнери

M T

Судир на демонстрантите и полицијата во Иран, жени палат шамии

M T

ЖЕНИТЕ ГО ОТКРИВААТ МАГИЧНИОТ БРОЈ: Ова е нивната идеална големина на МАШКОСТ, а СЕ ПОД ОВИЕ БРОЈКИ Е ПОНИЖУВАЧКИ

M T

Тренчевска: Ние, жените во политиката, кои исто така не сме поштедени од насилство, уште похрабро и одлучно да застанеме против насилството

M T

Група мажи силувале Британка во хотел на Родос

M T

Конечно научно потврдено: Ова е позата во која жените најлесно доживуваат оргазам

M T