Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаикВо тренд...

Сода бикарбона прави ЧУДА во вашата градина: Ја чисти почвата, го поттикнува растот на растенијата

Сода бикарбона може слободно да ја носи титулата кралица, не само на кујната туку и на целото домаќинство.

Заслужува почесно место во секоја кујна, а за нејзините моќи, како во печењето и готвењето, така и во други примени, може многу да се зборува.

Сода бикарбона користиме за медицински цели, потоа во широк асортиман како козметичка состојка, а прави чуда и во градината!

Веројатно во домот имате неколку кесички сода бикарбона кои зафаќаат простор и сте заборавиле, а сега е вистинското време да ја искористите.

За контрола на штетниците, сода бикарбоната е сто пати поефикасна и подобра од пестицидите.

Можете да направите органски спреј со пестициди кој може да ги убие инсектите кои ги оштетуваат растенијата, како што се пајаковите грини, без да им наштети на корисните инсекти, нас и нашата планета.

Измешајте една лажичка сода бикарбона, една третина шолја маслиново масло и една чаша вода. Добро измешајте ја оваа комбинација за добро да се раствори сода бикарбоната, а потоа ставете сè во шише со распрскувач и испрскајте ги растенијата.

Ако се борите со габични заболувања на растението, прскајте ги со овој раствор на секои два дена додека растението не заздрави.

Користете го овој спреј на рози, винова лоза и грозје кога ќе се појави плодот.

За да ги одбиете инсектите, направете спреј од лажица маслиново масло, лажица сода бикарбона и неколку капки течен сапун и сето тоа разредете го во 5 литри вода.

Оваа течност прскајте ја еднаш на секои три дена за да спречите инсектите да ја уништат вашата зеленчукова градина.

Ако имате проблем со мравките, можете да ги уништите на нивниот извор со комбинација од сода бикарбона, шеќер и оцет. Едноставно додадете пет лажички шеќер во прав во сад и измешајте го со сода бикарбона. Не користете кристален шеќер, туку само шеќер во прав бидејќи мравките се доволно паметни да ги одвојат зрната сода бикарбона од шеќерот.

Кога ќе јадат сода бикарбона измешана со шеќер, тоа ќе ги уништи.

За да бидете сигурни дека ќе ги убиете сите мравки, земете јаболков оцет во шише со распрскувач и испрскајте ја патеката на мравките. Ова сигурно ќе ги убие бидејќи оцетот содржи фунгицид кој е смртоносен за мравките.

Некои растенија се одгледуваат исклучиво во кисела почва, додека други претпочитаат алкална. Затоа, треба да ја знаете PH вредноста на почвата и да одгледувате растенија според неа.

Тестирајте ја почвата со оцет и сода бикарбона:
Во неколку чаши соберете земја од различни делови од градината или дворот. Истурете оцет во една чаша со земја. Ако почвата почне да се пени, тоа значи дека вашата почва е алкална. Што значи дека нејзиниот PH е над 7.

Ако нема реакција, земете уште еден примерок и прелијте со сода бикарбона и малку вода. Ако почвата почне да се пени, тоа значи дека нејзината PH е под 7, што значи дека имате кисела почва.

Освен тоа, можете лесно да ја намалите киселоста на почвата околу доматите со посипување сода бикарбона на земја. Ова ќе го направи вашиот домат сладок и полн со вкус.

Поубаво и поуспешно цветање
За цвеќињата кои успеваат само во алкална почва, како што се хидрогени, бегонии и гераниуми, можете да ги поттикнете да цветаат уште поубаво со помош на сода бикарбона. Само растопете малку сода бикарбона во вода пред да ги наводнете цвеќињата со неа.

Ако сакате хидрогените да траат подолго во вашата вазна дома, направете го истото. Промешајте сода бикарбона во вода и во оваа комбинација ставете хидрогени. Ќе ја украсува вашата куќа со недели.

Лек за полжави и црви на зелка
Ако сакате да се ослободите од полжавите во вашата градина, запомнете, не мора да користите хемикалии. Само посипете ги со сода бикарбона и тие ќе умрат. Од сода бикарбона можете да направите и „заштитна патека“ околу растенијата истурајќи ја директно на земја.

Измешајте еднакви делови сода бикарбона и брашно и со оваа смеса посипете зелка, карфиол или брокула. Црвите, кога ќе намирисаат сода бикарбона, ќе умрат истиот ден.

Можеби ќе ве интересира

Ова ќе бидат најсреќните денови во септември, позициите на небото ќе бидат такви што се можни ЧУДА

M T

Лимонот прави ЧУДА: Со помош на ова овошје можете да ја исчистите МАШИНАТА за садови

M T

Напиток кој прави ЧУДА за организмот, а потребни се само ДВЕ состојки

M T

Еве зошто треба да ставате сода бикарбона во меленото месо

M T

Лесни трикови за чистење со сода бикарбона

M T

Пред да дојдат гостите, таа го става ова во собата и нејзината куќа мириса прекрасно

CENTAR MKD