26.8 C
Скопје
19. јули 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

ВМРО ДПМНЕ оствари двојна победа

Според податоците на ДИК, од обработени 73,74% од избирачките места, за коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ гласале 290.681 или 41,76%, за СДСМ 99.363 или 14,29%, за коалицијата предводена од ДУИ 105.362 или 15,15%, за коалицијата ВЛЕН 84.617 или 12,17%.

За Левица 47.159 или 6,78%, за Движењето ЗНАМ 35.548 или 5,11%.

Силјановска е новата претседателка на Македонија.