Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик Кујната од Centar

Еве зошто треба да ставате сода бикарбона во меленото месо

Сода бикарбоната има многу широка примена во домаќинството.

Иако подготовката на јадења од мелено месо изгледа едноставна, потребно е да се подготви на вистински начин, за да изгледа убаво, како и да има најдобар вкус.

За успешна подготовка на меленото месо, професионалните готвачи користат сода бикарбона.

Ако додадете сода бикарбона во меленото месо, тоа ќе остане меко, а во исто време ќе добие убава боја за време на готвењето и нема да испушта многу вода.

Можеби ќе ве интересира

Лесни трикови за чистење со сода бикарбона

M T

Пред да дојдат гостите, таа го става ова во собата и нејзината куќа мириса прекрасно

CENTAR MKD