Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Британија: Се очекуваат интензивни борби во источна Украина

Борбите во источна Украина ќе се интензивираат во следните две до три недели, а Русија продолжува да ги пренасочува своите војници во таа област, објави денеска британското Министерство за одбрана во редовниот дневен извештај.

Руските напади остануваат фокусирани на украинските позиции во близина на Доњецк и Луганск, со понатамошни борби околу Херсон и Николаев и обновен напад на Краматорск, објави британската воена разузнавачка служба на Твитер.

Според британскиот извештај, руските сили продолжуваат да се повлекуваат од Белорусија, со цел да се прегрупираат во поддршка на операциите во источна Украина, а Ројтерс наведува дека не може самостојно да ја потврди оваа информација.

Можеби ќе ве интересира

Киев: Русиja најде начини и методи за борба, Украина малку се опушти

M T

Во повеќе региони во Украина прогласена опасност од воздушни напади, жителите бараат засолниште во скривниците

M T

Британски министер: Ќе ја поддржуваме Украина додека не победи во војната

M T

Британско Министерство за одбрана : Путин за неколку дена ќе објави анексија на окупираните делови на Украина

M T

Зеленски: Целта на Украина е непроменета и покрај најавите од Русија

M T

СО SPORT LIFE до стан во Скопје!

M T