Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Во Србија пристигна нов контингент вакцини од „Фајзер“

Во Србија пристигна редовна испорака на вакцини против коронавирусот од компанијата „Фајзер“, соопшти Министерството за здравство.

Според информациите, пристигнале 155.610 дози од таа вакцина.

Вакцините се доставени до Институтот „Торлак“.

Инаку, во Србија се откриени 1.980 нови случаи на коронавирус, а 48 лица починале како последица на оваа болест. На респиратори има 177 пациенти.

Тестирани се 15.248 лица, а во болница се 3.798 пациенти.

Можеби ќе ве интересира

Директорот на „Фајзер“: Годишните вакцини против ковид би биле подобри од честите бустери

M T

Шефот на Фајзер: Омикронскиот бран е последниот во кој ќе имаме такви ограничувања

M T

Педијатрите во Србија препорачуваат да се одложи поаѓањето во училиште за две недели

M T

Нов црн рекорд во Србија: Се заразиле над 13.000 лица во изминатото деноноќие

M T

ЕMA: Лекот на „Фајзер“ против Ковид-19 ќе биде во употреба за неколку недели

M T

Фајзер прави вакцина против сојот омикрон

M T