22.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Вучиќ најави дека Србија би можела да и’ помогне на Македонија со струја и храна ако се продлабочи кризата

Српскиот претседател, Александар Вучиќ во интервју за ТВ Пинк рече дека во рамките на проектот Отворен Балкан секој може секому да помогне и дека тоа е многу важно, особено во време на криза.

„Можеме да им помогнеме на сите со гас, со струја и храна во Северна Македонија“, рече Вучиќ на прашањето кој кому може да помогне во рамките на Отворен Балка ако дојде до поголеми кризи.

Тој објасни: „Да речеме дека има денови кога хидролошката состојба е подобра, па Албанија може да и’ помогне на Северна Македонија со струја, па и на Србиа, обратно – Србија може да им помогне.

„Тоа се важни работи“, истакна Вучиќ и додаде дека Србија платила и два руски противпожарни хеликоптери кои носат кофа од 5.000 литри и ќе можат да им помогнат на сите.

На прашањето како ќе пристигнат тие летала, Вучиќ рече дека ќе пристигнат нормално, бидејќи тоа не е оружје што некој би го забранил.

Можеби ќе ве интересира

Брнабиќ: Поголеми притисоци врз Вучиќ и Србија немало никогаш

M T

Вучиќ му врачи орден на Орбан: „На големиот пријател на Србија“

M T

Рама: Не треба да се врши притисок врз Србија

M T

Вучиќ: Одговорната политика не може да почива на митови

M T

Вучиќ го пречека Ердоган: Воени почести, национална химна и црвен тепих

M T

Вучиќ: Економската иднина зависи од успехот на „Отворен Балкан“, можеме да го направиме тоа побрзо, посилно и подобро

M T