Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Шведската премиерка поднесе оставка само неколку часа по именувањето

Првата шведска премиерка, Магдалена Андерсон, поднесе оставка само неколку часа по нејзиното назначување.

Андерсон утрово беше избрана во парламентот, а неколку часа подоцна поднесе оставка бидејќи нејзиниот предлог-буџет не доби поддршка, а центристичката партија која беше коалициски партнер ја напушти владата.

Наместо предлогот на премиерката, шведскиот парламент го прифати предлог-буџетот што дојде од десничарската опозиција.

Андерсон пред новинарите изјави дека го информирала претседателот на парламентот дека сака да поднесе оставка, но и дека ќе се обиде повторно да стане премиер.

Можеби ќе ве интересира

Заев денеска ќе ја поднесе оставката во партијата, „Алтернатива“ одлучува дали ќе стане дел од владината коалиција

M T

Заев утре ќе ја поднесе оставката од лидерската позиција во СДСМ

M T

СДСМ: Мицкоски да поднесе оставка и да се извини за сите лаги

M T