11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Руски локални претставници побарале оставка од Путин „Тој не е монарх, тој зема плата од нашите даноци“

Претставници на општините од 18 области на Москва и Санкт Петербург потпишаа документ со кој бараат оставка од рускиот претседател Владимир Путин.

Тие планираат да испратат жалба до Државната Дума со предлог да го обвинат Путин за предавство за војната во Украина, пишува медиумот.

„Ние, општинските претставници на Русија, веруваме дека постапките на претседателот Владимир Путин и штетат на иднината на Русија и нејзините граѓани. Бараме оставка на Владимир Путин од функцијата претседател на Руската Федерација“, било наведено во изјавата на претставничката на округот Семеновски во Санкт Петербург, Ксенија Торстрем.

Тие наведуваат дека постапките на Путин спаѓаат во член 93 од Уставот, пишува Инсајдер. Според тој член, претседателот може да биде сменет од функцијата под обвинение за предавство или други тешки кривични дела презентирани од Државната Дума.

„Разговаравме со претставниците дека би сакале да ги поддржиме претставниците од општина Смолнинск. Но, сега, поради репресијата, тешко е да се зборува јавно. Затоа дојдовме до овој концизен текст. На пратениците се уште не им е забрането да имаат став. А исто така не е забрането да се зборува за оставка на претседателот. Не е монарх, туку наемник, платата ја зема од нашите даноци. Нашата функција е да ги застапуваме интересите на народот, а гледаме дека народот не е задоволен. А според Уставот нашиот народ е изворот на моќта. Јас лично не ги разбирам мотивите на постапките на Владимир Путин. Мислам дека не можете да бидете толку долго на власт“, додала таа.

Можеби ќе ве интересира

Бербок го обвини Путин за терор

M T

Зеленски потпиша указ за неможност за преговори со Путин

M T

Путин повика да се посвети посебно внимание на безбедноста на децата од новите региони

M T

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

M T

Британско Министерство за одбрана : Путин за неколку дена ќе објави анексија на окупираните делови на Украина

M T

Британската министерка за надворешни работи: Говорот на Путин предизвикува страв од ескалација на конфликтот

M T