16.8 C
Скопје
13. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Соработничка на Орбан поднесе оставка по неговата изјава дека е против мешање на расите

Блиска соработничка на унгарскиот премиер Виктор Орбан, Жужа Хегедуш поднесе оставка по неговата изјава дека е против мешањето на расите.

Меѓународниот комитет на Аушвиц го нарече говорот „глупав и опасен“.

Портпаролот на Орбан изјави дека медиумите погрешно го претставиле говорот.

На митингот во Романија во саботата, Орбан рече дека државите во кои се „мешаат“ европски и неевропски „повеќе не се нации“, пренесуваат агенциите.

„Ние Унгарците не сме мешана раса… и не сакаме да станеме мешана раса“, кажа Орбан во саботата.

Можеби ќе ве интересира

Орбан: Воениот план на ЕУ не успеа

M T

Орбан: Не сум расист, туку антимиграциски политичар

M T

Италијанскиот премиер Марио Драги поднесе оставка

M T

Mарио Драги денес поднесува оставка – Италијанскиот премиер е разочаран од одлуката на коалициските партнери, на повидок вонредни избори

M T

Зеленски по оставката на Борис Џонсон: Тој беше вистински пријател на Украина

M T

Борис Џонсон поднесе оставка

M T