Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет

Путин меѓу првите ја прими новата руска вакцина во спреј против Ковид-19

Рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека е меѓу првите што ја примиле новата „пионерска“ руска вакцина против Ковид-19.

Имено, тој ја примил вакцината во спреј, која му била ставена преку нос без игла како дел од неговата реимунизација.

Путин потврдил дека примил назална формула заедно со бустер-доза, пренесува РТ.

„Ме замолија длабоко да вдишам и да избројам до три“, изјавил рускиот претседател и додал дека за време на процесот не почувствувал ништо.

„Шест месеци по вакцинацијата, нивото на моите антитела опадна и стручните лица ми препорачаа да се ревакцинирам“, објаснил Путин.

Можеби ќе ве интересира

Путин му вети на Вучиќ дека цената на гасот за Србија нема да се менува

M T

Вучиќ и Путин ќе разговараат за цената на гасот, косовското прашање и состојбата со коронавирусот

M T

Вакцината ефикасна: Сојот Делта плус предизвикува помалку симптоми

M T