34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МАКЕДОНИЈА

Mицкоски ги повика албанските гласачи: Не ги бојкотирајте претседателските избори, мораме да имаме врховен командант како НАТО членка

Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, упати молба до албанските гласачи, повикувајќи ги да не ги бојкотираат претстојните претседателски избори. Истакнувајќи ја важноста од активно учество, Мицкоски рекол дека членка на НАТО не треба да биде без врховен командант, чувство што го повторува и меѓународната заедница.

„Во нивната ранливост, плашејќи се од потенцијална катастрофа пред своето гласачко тело, тие евоцираат сеќавања на минатите националистички и шовинистички епохи, обидувајќи се да манипулираат со Албанците, повикувајќи се на време пред 20 години. Нивната сегашна реторика на апстиненција додека остануваат пасивни набљудувачи не е ништо друго освен политички манипулации и маневери. „Нема да бојкотираме, но ќе се воздржиме од активно охрабрување на нашите членови или поддржувачи да гласаат“. Ги молам нашите сонародници Албанци да не се залажуваат со овие тактики“, рекол Мицкоски.