34.8 C
Скопје
13. јуни 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
МЕТЕОCENTARМАКЕДОНИЈА

Синоптичарите со нови најави – Метео центар објавува детална прогноза за следните 4 дена

Во недела и понеделник времето ќе биде претежно сончево и потопло. Во вторник локално ќе има изолирана појава на пороен дожд и ретки грмежи. Под влијание на нов влажен бран во среда и четврток на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме.

Прогноза за 05.05.2024
Минимална температура: 2°C до 9°C
Максимална температура: 17°C до 25°C

Сончево и потопло со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб ветер од променлив правец.

Прогноза за 06.05.2024
Минимална температура: 3°C до 10°C
Максимална температура: 18°C до 25°C

Сончево со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне во планинските региони ќе има услови за појава на краткотраен пороен дожд проследен со ретки грмежи.

Прогноза за 07.05.2024
Минимална температура: 4°C до 11°C
Максимална температура: 19°C до 26°C

Сончево и потопло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од јужен правец. Попладне ќе има изолирана појава на краткотраен пороен дожд проследен со ретки грмежи.