17.8 C
Скопје
27. февруари 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » путин
СВЕТ

Гроси: Се надевам на средба со Путин што е можно поскоро

M T
Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Маријано Гроси, се надева дека ќе се сретне повторно со претседателот на Руската Федерација Владимир...
Војна во УкраинаСВЕТ

Зеленски потпиша указ за неможност за преговори со Путин

M T
Одлуката на Советот за национална безбедност и одбрана на Украина за мерките на Киев, како одговор на обидот на Русија да анектира делови од својата...
СВЕТ

Путин повика да се посвети посебно внимание на безбедноста на децата од новите региони

M T
Рускиот претседател Владимир Путин ги поздрави учесниците на 19. Серуски конгрес на комесари за правата на децата во конститутивните ентитети на Руската Федерација, истакнувајќи дека...
СВЕТ

Путин: Имаме рекордна жетва, Западот е виновен за кризата со храна

M T
Рускиот претседател Владимир Путин денеска најави дека жетвата на жито во Русија ќе достигне рекордно ниво и оцени дека санкциите за извоз на руско жито...
Војна во УкраинаСВЕТИЗБОР

Британско Министерство за одбрана : Путин за неколку дена ќе објави анексија на окупираните делови на Украина

M T
Британското Министерство за одбрана го објави најновиот извештај на своите разузнавачи за ситуацијата во Украина. Во него се наведува дека рускиот претседател Владимир Путин треба...
СВЕТ

Британската министерка за надворешни работи: Говорот на Путин предизвикува страв од ескалација на конфликтот

M T
Говорот на рускиот претседател Владимир Путин предизвикува страв од ескалација на конфликтот и заканите што тој ги упати мора да се сфатат сериозно, изјави денеска...
СВЕТ

Бен Валас е убеден дека најавата на Путин за мобилизација е признание дека неговата инвазија пропаѓа!

M T
Претседателот на Русија, Владимир Путин во своето обраќање до нацијата најави делумна мобилизација, која ќе започне денеска. Тој најави и дека Русија ќе биде подготвена...
СВЕТ

Путин најави делумна мобилизација: Целта на Западот е да ја ослаби, подели и уништи Русија

M T
Рускиот претседател Владимир Путин најави делумна мобилизација на долгоочекуваниот говор. „Собранието ќе биде информирано за мерките потребни за спроведување на делумна мобилизација“, рече тој денеска....
СВЕТ

Шолц: Путин мора да разбере дека не може да победи во војна

M T
Рускиот претседател Владимир Путин ќе се откаже од своите „империјални амбиции“, кои се закануваат да ги уништат Украина и Русија, доколку сфати дека не може...
СВЕТ

Путин му вети на Ердоган: Турција нема причина да се грижи

M T
Една четвртина од рускиот гас што пристигнува во Турција ќе се плаќа во рубљи, најави рускиот претседател Владимир Путин на средбата меѓу Путин и турскиот...
СВЕТ

Путин до Западот: Нема да дочекате распад на Русија

M T
Претседателот на Русија, Владимир Путин, денеска, по завршувањето на самитот на Шангајската организација за соработка, одговараше на актуелните прашања на новинарите. „Со децении Западот ја...
СВЕТ

Шолц: Разговорите со Путин секогаш се со пријателски тон

M T
Според медиумскиот извештај, федералниот канцелар Олаф Шолц ги опишал своите телефонски разговори со рускиот претседател Владимир Путин како разговори со „секогаш пријателски тон“. – Така...
СВЕТ

Путин по средбата со Си Џинпинг: Ја цениме балансираната позиција на Кина за Украина

M T
Рускиот претседател Владимир Путин денеска му пренесе на кинескиот претседател Си Џинпинг дека Москва ја поддржува политиката на „една Кина“ и го цени балансираниот став...
СВЕТ

Путин: Работата на стратешкиот договор со Иран е во завршна фаза

M T
Претседателот на Русија рече дека односите меѓу Русија и Иран се развиваат на сите полиња и посочи дека трговскиот промет минатата година е зголемен за...
СВЕТ

Професор од Киев: Путин сега има две можности за да ја спаси својата глава

M T
Професорот од Институтот за меѓународни односи Максим Каменечки коментирајќи ја ситуацијата во Украина за локалните медиуми изјавил: „Во Киев владее внимателен оптимизам поради сите овие...
СВЕТ

Кремљ откри за што ќе разговараат утре Путин и Џинпинг

M T
Кинескиот лидер Шји Џинпинг и рускиот претседател Владимир Путин на нивниот состанок утре ќе разговараат за конфликтот во Украина и за други „меѓународни и регионални...
СВЕТ

Фон дер Лајен: Требаше да ги слушаме оние што го познаваат Путин

M T
Шефицата на Комисијата, Урсула фон дер Лајен, денеска посочи дека ЕУ требало повеќе да ги слуша оние кои со години предупредуваат за опасноста од режимот...
СВЕТ

Руски локални претставници побарале оставка од Путин „Тој не е монарх, тој зема плата од нашите даноци“

M T
Претставници на општините од 18 области на Москва и Санкт Петербург потпишаа документ со кој бараат оставка од рускиот претседател Владимир Путин. Тие планираат да...
СВЕТ

Кадиров незадоволен од руската војска: Ќе разговарам со Путин

M T
Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров го критикуваше раководството на руската армија за украинската офанзива на североистокот на Украина. Кадиров на својот канал Телеграм предложи дека рускиот...