Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Словачка се извини за присилната повеќедецениска стерилизација на жените Ромки во земјата

Владата во Словачка официјално се извини за децениската присилна стерилизација на жените Ромки во земјата.

Владејачката словачка коалиција издаде соопштение во кое ги осудува прекршувањата на човековите права што се случувале во текот на годините и им се извини на сите засегнати.

Бројот на стерилизации не може точно да се утврди, но најмалку неколку илјади жени ја поминале процедурата, објави претставник на ромската влада на својата официјална веб-страница.

Според владата, присилните стерилизации се случиле помеѓу 1966 и 1989 година, а со цел да се ограничи бројот на деца родени во ромското малцинство.

Но, според владата, дури и по падот на комунизмот, помеѓу 1990 и 2004 година, Ромките биле незаконски принудувани во клиниките за да се согласат на стерилизација откако ќе имаат деца.

Организациите за човекови права и Советот на Европа со години ја повикуваат Словачка да ги препознае систематските прекршувања на човековите права на Ромите и да ги обесштети жртвите.

Комесарката за човекови права на Советот на Европа, Дуња Мијатовиќ, го поздрави извинувањето на словачките власти како важен прв чекор.

Но, додаде таа, треба што побргу да се воспостави механизам за компензација.

Можеби ќе ве интересира

И Словачка воведува заклучување за невакцинираните

M T

Индија размислува да воведе политика за две деца и да стимулира стерилизација

M T

Нивото на Дунав во Словачка може да се зголеми за 2,5 метри

M T