Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Експлозија во рудник во Сибир – Најмалку 11 загинати и 49 заробени во внатрешноста

49 рудари останаа заробени под земја, за најмалку 11 загинаа по експлозија која се случила во рудник во Сибир.

Гувернерот на регионот Кемерово, Сергеј Цивиљев, рече дека „нема комуникација“ со оние кои останале под земја. Тој додаде дека 285 луѓе биле во рудникот кога се случила несреќата, а причината уште не е позната.

„Во тек е операција за спасување. Вкупно 237 луѓе извлечени се на површината и 45 од нив се повредени“, објави руското министерство за вонредни ситуации.

Пожарникари и спасувачи се на местото на несреќата.

Рудникот Листвјажнаја беше отворен во 2003 година.

Можеби ќе ве интересира

Спасувач пронајден жив во рудникот во Сибир

M T

Човечки остатоци пронајдени кај рудник за јаглен на Нов Зеланд, 11 години по несреќата

M T

Експлозија на гас уништи цел ресторан во Кина, има загинати и повредени

M T