Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Во тренд...

СЗО: Европа повторно е епицентар на пандемијата

Европските земји се соочуваат со рекорден број нови случаи на Ковид-19. Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека таквата висока стапка на пренос може да доведе до половина милион дополнителни смртни случаи на континентот до февруари.

„Темпото на пренос на вирусот во Европа е многу загрижувачко“, соопшти СЗО.

„Повторно сме епицентарот“, изјави директорот на СЗО за Европа, Ханс Клуге, на видео конференција.

„Сегашното темпо на инфекција во 53 земји во европскиот регион е многу загрижувачко (…) ако останеме на тој пат, би можеле да имаме дополнителни половина милион смртни случаи предизвикани од Ковид-19 до февруари“, рече тој.

Можеби ќе ве интересира

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

M T

СЗО најавува крај на пандемијата во Европа

M T

Најсмртоносниот ден во Австралија од избувнување на пандемијата

M T

Д-р Беким Сали: Ќе сторам се’ што е во моја моќ здравствениот систем да биде што помалку ранлив, а што повеќе издржлив на предизвиците со кои се соочуваме и со оние со коишто допрва би се соочувале

M T

Десетте најбогати луѓе во светот си го удвоија богатството за време на пандемијата, а 160 милиони западнаа во сиромаштија

M T

Наѕира крајот на пандемијата, следуваат уште три тешки месеци, велат од СЗО

M T