11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Русија ќе ги намали испораките на гас за Европа за една третина

Извозот на руски гас во Европската Унија годинава ќе се намали за 50 милијарди кубни метри, што е една третина од вкупниот минатогодишен извоз на руски гас во ЕУ, објави рускиот вицепремиер Александар Новак.

Минатата година Русија извезла речиси 150 милијарди кубни метри гас во ЕУ.

Испораките на руската енергија за Европа значително се намалија оваа година поради затворањето и западните санкции против Русија поради војната во Украина.

Претходно, Русија испорачуваше околу 40 отсто од гасот на ЕУ, а тој удел сега падна на 9 отсто.

Можеби ќе ве интересира

Чешка пак им порача на своите граѓани да ја напуштат Русија

M T

Европа оваа година ја доживеа најлошата криза со птичји грип досега

M T

Јапонија бара извинување од Русија: Потегот на Москва е неприфатлив

M T

Шведска: Гас од „Северен тек 1“ истекува во Балтичкото Море

M T

Зеленски: Целта на Украина е непроменета и покрај најавите од Русија

M T

Путин до Западот: Нема да дочекате распад на Русија

M T