14.8 C
Скопје
1. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Криминалците во Италија и Германија сè повеќе користат криптовалути

Криминалците во Италија и Германија сè повеќе користат криптовалути, објави царинската управа во Бон.

„Употребата на криптовалути за плаќање преку интернет во контекст на криминал е во пораст“, ​​велат од менаџментот.

Во повеќето случаи, криминалците користат биткоин и валутата монеро, велат истражителите.

Криптовалутите се користат за целосно анонимизирање на процесот на нарачување и испраќање недозволени производи или услуги.

Организираниот криминал во Италија, исто така, откри криптовалути во последниве години.

За мафијашките организации, анонимноста и брзите трансакции носат големи придобивки, поради што тие ги користат овие начини на плаќање, велат од италијанската полиција.

Мафијашите најчесто користат дигитални валути за да се занимаваат со дрога.

Ниту германската ниту италијанската полиција досега не објавија прецизни податоци за операциите, износите или штетата.

Можеби ќе ве интересира

Приведени двајца криминалци барани по потерници, пронајдена дрога кај нив

M T

Претреси во Скопје, пронајдени над 600 грама амфетамин, приведени двајца криминалци

M T

Украина собра над 10 милиони долари од донации во криптовалути

M T

Претреси во дојранско, приведени тројца криминалци

M T

Биткоинот достигна 50.000 долари

M T

Уште една земја забранува употреба на крипто-валути

M T