Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Ашраф Гани: Морав да избегам, инаку ќе завршев како Наџибула

Авганистанскиот претседател Ашраф Гани се обрати до јавноста.

Гани, кој доби азил во Обединетите Арапски Емирати, се обрати до јавноста со видео порака на Фејсбук.

Тој рече дека избегал од земјата бидејќи сакал да избегне крвопролевање и да го претвори Кабул во Сирија и Јемен. Тврди дека талибанците оделе од врата до врата за да го најдат.

Исто така рече дека ако останел во земјата, ќе го доживеел истото сценарио како претседателот на Авганистан, Мохамед Наџибула, во 1996 година.

Наџибула страдаше од рацете на талибанците откако дојдоа на власт. Тој беше киднапиран од притвор на ОН и мачен до смрт, по што талибанците го одвлечкаа неговото мртво и кастрирано тело низ улиците на Кабул.

Можеби ќе ве интересира

Компанијата „Фејсбук“ го смени своето корпоративно име

M T

Дали Фејсбук го менува името?

M T

Зоран Заев: Беше чест да се сретнам со дел од пратениците на првиот состав на Собранието на самостојна Република Македонија, којашто ги постави темелите на независноста на нашата држава

M T

Вашите пораки на Messenger штотуку станаа многу побезбедни

M T

„Гугл“ и „Фејсбук“: Без вакцина, нема влегување во канцеларија

M T

Белата куќа го обвини „Фејсбук“ како канал за ширење дезинформации за Ковид-19

M T