17.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Приведени двајца криминалци барани по потерници, пронајдена дрога кај нив

На 14.09.2022 во 21.30 часот на ул.„Козле“ во Скопје, полициски службеници од Оперативен тим потраги при СВР Скопје ги лишиле од слобода В.З.(21) и О.С.(25), двајцата од Скопје.

В.З. бил баран со централна потерница од Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од 10 месеци за сторено кривично дело „тешка кражба“ по член 236 од Кривичниот законик. О.С. бил баран со централна потерница од Основен кривичен суд Скопје за издржување казна затвор од три години и шест месеци за сторени кривични дела „тешка кражба“ по член 236 од Кривичниот законик, по наредба на Основното јавно обвинителство Куманово за истрага поради сомнение дека сторил кривично дело по член 237 од Кривичниот законик. При претрес на просториите кои заеднички ги користеле, извршен со судска наредба, биле пронајдени и одземени бела прашкаста материја, марихуана и две дигитални ваги.

Лицата биле спроведени во надлежните казнено-поправни установи за издржување на затворските казни, а по расчистување и документирање на останатите случаи против нив ќе бидат поднесени и соодветни кривични пријави.

Можеби ќе ве интересира

Претрес во Прилеп, пронајдена дрога, приведени две лица

M T

Приведени четири лица на подрачје на Чаир и Бутел, пронајдено оружје, дрога…

M T

Во телата на петмина Иранци биле пронајдени околу седум килограми дрога

M T

Приведен дилер на наплатната станица Сопот, пронајдена дрога

M T

Приведен дилер, пронајдена дрога во Куманово

M T

Претрес во Кичево, пронајдена дрога, приведени две лица

M T