Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Во тренд...

Делта-варијантата на коронавирус е доминантна во 19 европски држави

Позаразна делта-варијанта на коронавирус сега доминира во голем дел на Европа, објавија Европскиот центар за превенција и контрола на болести и Светската здравствена организација.

Податоците собрани помеѓу 28 јуни и 11 јули покажуваат дека варијантата делта е доминантна во 19 од вкупно 28 земји.

Просечното учество на анализираните случаи на делта варијантата во овие 19 земји е 68,3 проценти. Претходно доминантната алфа варијанта достигна учество од 22,3 проценти.

Брз раст кај помладите луѓе

Бројот на потврдени случаи се зголеми во Европа во последните четири недели, со особено брз пораст кај помладите луѓе.

Според сегашните трендови, во следните месеци делта ќе стане доминантна варијанта на коронавирус во светот.

„Далеку сме од ставање крај на пандемијата и, за жал, во многу земји од нашиот регион бележиме значително зголемување на случаите поврзани со ширењето на варијантата делта со голема преносливост“, рече регионалниот директор на СЗО Ханс Клуж.

„Добрата вест е дека податоците јасно покажуваат оти приемот на вакцини значително го намалува ризикот од сериозни болести и смрт. Кога ќе бидат повикани да го сторат тоа, луѓето треба да се вакцинираат“, рече директорот на СЗО за Европа.

Можеби ќе ве интересира

Инцидент на седницата на СЗО – Етиопскиот пратеник прекинат поради критикување на директорот

M T

СЗО: Условите се идеални за појава на нови варијанти на вирусот

M T

Тедрос: Светот е во клучна пресвртница, земјите мора да работат заедно

M T

Шири штетни дезинформации, поддржува терористи, Етиопија бара СЗО да го истражи Гебрејесус

M T

СЗО: Над половина Европејци ќе се заразат со омикрон

M T

СЗО: Потребни се нови вакцини, повторување на бустер-дозата не е добра стратегија против омикронот

M T