Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Огромен педофилски синџир сузбиен во Германија, осомничени се над 1.600 лица

Полицијата на југот во Германија ја заврши истрагата за случајот со размената на педофилски содржини и го предаде истражниот материјал со податоците за над 1.600 осомничени до Државното обвинителство, соопшти полицијата во Амберг, Баварија.

„Дигитални форензичари ја следат размената на педофилски материјали преку платформа за испраќање пораки веќе пет месеци“, рече Доминик Штиглер од локалната полиција.

Врз основа на собраните податоци, над 1.600 лица во Германија, Швајцарија, Франција, Австрија и САД се осомничени за размена на педофилски материјал. Тие се соочуваат со затворски казни од најмалку една година. Според соопштението на полицијата, многу од учесниците во затворените групи за споделување материјали се малолетни.

„Покрај луѓето склони кон педофилија, ова се често деца и млади кои безгрижно испраќаат слични фотографии преку групи за комуникација и со тоа прават кривични дела“, рече Питер Кремер од полицијата.

Германија беше потресена во последните месеци од неколку големи скандали поврзани со сексуална злоупотреба на деца и дистрибуција на педофилски материјал.

Можеби ќе ве интересира

СЕ ИСПОЛНУВА СОНОТ НА СЕКОЈ ИСЕЛЕНИК ОД БАЛКАНОТ: Германија планира да го олесни процесот за добивање државјанство

CENTAR MKD

Мерц: Социјален туризам на Украинците во Германија

M T

Шолц: Германија е подготвена да преземе водечка воена улога во Европа

M T

Османи – Хофрајтер: Германија е клучен политички партнер на Македонија

M T

Предупредување за жителите во Германија, бил објавен список на залихи поради опасност од прекин на струја

M T

Москва: Германија ги помина црвените линии, не требаше

M T