24.8 C
Скопје
27. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » делта сој
КоронавирусCentarМозаикВо тренд...

Вакцината ефикасна: Сојот Делта плус предизвикува помалку симптоми

M T
Се покажа дека подвидот на видот делта се пренесува нешто полесно, но не се покажа дека предизвикува потешки форми на болеста или ги прави вакцините...
КоронавирусСветВо тренд...

Русија објави случаи на новата мутација на делта-сојот

M T
Русија објави неколку инфекции со нов сој на Ковид-19, за кој се верува дека е повеќе заразен од делтата, објави агенцијата РИА. Можно е варијантата...
КоронавирусСветВо тренд...

Во Израел откриена мутација на делта-сојот од коронавирус, момче сместено во карантин

M T
Израел го потврди првиот случај со мутација на делта-сојот на коронавирус, кој претходно беше откриен во некои европски земји, објави Министерството за здравство. Како што...
КоронавирусCentarБизнисСвет

Загриженост поради ширењето на делта сојот: Погодена индустријата за кафе, државните ограничувања влијаат на залихите

M T
Виетнам е друга земја што ја зголеми загриженоста за глобалното снабдување со кафе бидејќи најголемиот град во земјата останува затворен како дел од мерките за...
КоронавирусСвет

Лице инфицирано со делта-сојот може да зарази 20 до 30 луѓе, вели епидемиолог од БиХ

M T
Во Босна и Херцеговина, денеска е регистрирано зголемување на бројот на смртни случаи поврзани со инфекција од коронавирус, откако во изминатите 24 часа беа пријавени...
КоронавирусCentarСвет

РУСИТЕ ПРАВАТ ВАКЦИНА ПРОТИВ ДЕЛТА СОЈОТ – Еве кога ќе биде достапна за користење

M T
Рускиот федерален центар за истражување и развој на имунолошки и биолошки производи „Чумаков“ може да направи нова вакцина против делта сојот на корона вирусот во...
КоронавирусСвет

Делта-сојот менува се од корен, се шири брзо а мерките се несоодветни, реагираат властите од Нов Зеланд

M T
Министерот на Нов Зеланд задолжен за одговор на „Ковид-19“ Крис Хипкинс рече дека делта вирусот на коронавирус менува се од корен и ги прави постојните...
КоронавирусСветВо тренд...ТОП ВЕСТИ

Руските научници ја измениле вакцината „спутник В“ за употреба против делта-сојот

M T
Руските истражувачи објавија дека ја измениле вакцината против коронавирус „спутник В“, која се користи повеќе од една година, за употреба против повеќе заразниот делта-сој. „Вакцината...
КоронавирусВо тренд...

Делта-сојот најмногу се шири во области со мала покриеност на вакцинација, предупредува СЗО

M T
Случаите на Ковид-19 растат поради брзото пренесување на делта-сојот во области каде што опфатот на вакцинација е низок, соопштија претставници на Светската здравствена организација (СЗО)....
КоронавирусВо тренд...

Најнова студија: Заштитата на „Фајзер“ и на „Астра зенека“ против делта-сојот опаѓа во рок од три месеци

M T
Најнова здравствена студија во Обединетото Кралство покажала дека во рок од три месеци опаѓа заштитата што ја обезбедуваат вакцините на „Фајзер“ и на „Астра зенека“...
КоронавирусСветВо тренд...

Првото лице кое во Болоња се зарази со ковид, сега има делта-сој

M T
Првото лице кај кое коронавирусот беше идентификуван минатата година во Болоња, сега е повторно инфицирано со делта варијантата на вирусот, пишува весникот „Ил Фато Котидијано“....
КоронавирусСветВо тренд...

СЗО бара 11,5 милијарди долари за борба против делта-сојот

M T
Светската здравствена организација бара 11,5 милијарди долари во итни средства за борба против повеќе заразниот делта-сој од коронавирусот. Голем дел од парите што се бараат...
КоронавирусСветВо тренд...

Американски извештај открива: Делта сојот е попренослив од ебола и сипаници, потребен е нов пристап

M T
Американскиот центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) ја опишува делта варијантата на коронавирусот како исто заразна колку и малите сипаници, објави „Њујорк тајмс“,...
КоронавирусВо тренд...

Бајден: Mаските и вакцините најдобра заштита од делта-сојот

M T
Американскиот претседател Џо Бајден истакна дека носењето заштитни маски и вакцинирањето во области во кои доминира делта-сојот на коронавирус се најдобриот начин да се избегне...
КоронавирусВо тренд...

Делта-сојот е најбрза и најопасна варијанта на коронавирусот, категорични се водечките виролози

M T
Делта-сојот е најбрзата, најиздржлива и најопасна верзија на коронавирусот со која е соочен светот, тврдат виролози и епидемиолози. Вакцините и понатаму нудат многу силна заштита...
КоронавирусВо тренд...

Делта-варијантата на коронавирус е доминантна во 19 европски држави

M T
Позаразна делта-варијанта на коронавирус сега доминира во голем дел на Европа, објавија Европскиот центар за превенција и контрола на болести и Светската здравствена организација. Податоците...
КоронавирусCentarСветТОП ВЕСТИ

Нагло зголемување на бројот на лица заразени со коронавирус се очекува во Европа до крајот на јули

CENTAR MKD
Европскиот центар за превенција и контрола на болести (ЕЦДЦ) објави дека до крајот на јули се очекува нагло зголемување на бројот на заболени од коронавирус....
КоронавирусСветВо тренд...

И дискотеките во Грција ќе работат само за вакцинирани гости кои ќе мора да седат

M T
Ноќните клубови и дискотеките во Грција, безралика дали се од отворен или затворен тип, ќе работат само за вакцинираните гости или лица кои прележале Ковид-19,...
КоронавирусВо тренд...

СЗО: До крајот на август делта-сојот ќе стане доминантен во Европа

M T
Регионалниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) за Европа, Ханс Клуге, предупреди дека е потребна масовна вакцинација за да се спречи есенскиот бран на епидемијата...