29.8 C
Скопје
5. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Заев: Сѐ уште ги истражуваме сите легални начини како Груевски да биде вратен во земјата

Северна Македонија и понатаму ги истражува сите легални начини како поранешниот премиер Груевски да биде вратен назад, со цел да ја отслужи казната изречена од судот, изјави премиерот, Зоран Заев, во во емисијата „Конфликт зоун“ на „Дојче веле“.

„Сакам да истакнам дека и многу екс министри кои биле луѓе блиски на оваа власт, ги отслужуваат своите казни или се на суд. Имаме многу случаи кои потврдуваат дека владеењето на правото е еднакво за сите. Во нашата земја секој коментар може да покрене истрага. Антикорупциската комисија има комплетна независност и тоа е потврдено во сите извештаи. Имаме целосна независност и на судските органи и на органите на прогонот. Побаравме одговорност и од судиите и 12 судии се отповикани заради лошо работење во нивниот мандат“, рече премиерот Заев.

Можеби ќе ве интересира

Добил 450 евра казна бидејќи се бакнувал со девојката на улица во Приштина

M T

Заев: Пожарите кои ја зафатија земјата донесоа тешка илинденска ноќ

M T

Заев: Да престанеме да се биеме в гради за тоа кој е поголем патриот

M T