35.8 C
Скопје
3. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Во тренд...

Четвртиот бран е веќе тука, од одмор одете директно во изолација, порачуваат експертите во Словенија

Шефот на словенечкиот Институт за јавно здравје, Милан Крек, вчера, на прес-конференција предупреди дека новите варијанти на вирусот се раширени во целиот свет и дека делта-варијантата предизвикува најголема загриженост.

„Луѓето треба да бидат многу внимателни кога планираат патувања. Нека го следат текот на епидемијата, кој многу бргу се менува“, рече тој.

Според него, четвртиот бран е веќе почнат, пренесе порталот 24ur.

„На сите што сè уште планираат да патуваат на одмор во странство им препорачувам да се вратат најдоцна до 15 август и по враќањето, да заминат во самоизолација и да не контактираат со своите роднини“, рече Крек.

Можеби ќе ве интересира

Речиси 30 проценти од Европејците не може да си дозволат одмор, сиромаштијата во пораст

M T

Два дена одмор за вработените во администрација во Чешка кои ќе се вакцинираат

M T

Англија по укинувањето на мерките: Стотици илјади луѓе во изолација, маркетите празни

M T