Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Свет Во тренд...

Четвртиот бран е веќе тука, од одмор одете директно во изолација, порачуваат експертите во Словенија

Шефот на словенечкиот Институт за јавно здравје, Милан Крек, вчера, на прес-конференција предупреди дека новите варијанти на вирусот се раширени во целиот свет и дека делта-варијантата предизвикува најголема загриженост.

„Луѓето треба да бидат многу внимателни кога планираат патувања. Нека го следат текот на епидемијата, кој многу бргу се менува“, рече тој.

Според него, четвртиот бран е веќе почнат, пренесе порталот 24ur.

„На сите што сè уште планираат да патуваат на одмор во странство им препорачувам да се вратат најдоцна до 15 август и по враќањето, да заминат во самоизолација и да не контактираат со своите роднини“, рече Крек.

Можеби ќе ве интересира

Препорака за кратење на периодот на изолација од 10 на 7 дена

M T

Англија ја намали изолацијата на пет дена за позитивните на ковид

M T

Поведена постапка за мајка која не го почитувала решението за изолација на малолетната ќерка

M T

Над 130.000 луѓе во изолација поради една вработена во реално шоу заразена со ковид

M T

Судењето за „Меѓународен сојуз“ се откажува, еден од обвинетите е во изолација

M T

“ДИШЕТЕ СЛОБОДНО!” – Оваа компанија им даде една недела одмор на работниците поради стрес

M T