22.8 C
Скопје
29. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Одел во Грција на одмор со семејството, го уапсиле за воени злосторства

Соседна Грција одредила притвор за 59-годишен српски државјанин кој е уапсен по европска потерница од хрватските власти заради воени злосторства направени од 1991 година.

Србинот е уапсен минатата недела на граничниот премин „Евзони“ додека со семејството патувал на одмор во Платамона.

Според документацијата на хрватското обвинителство, обвинет е за соучесништво во воените дејствија при што била уништена инфраструктура и загинаа цивили во хрватските места Вочин и Хум, пред 31 година.

Тој негира дека сторил воени злосторства и тврди дека бил само обичен војник и извршувал заповеди.

Можеби ќе ве интересира

Премиерот Ковачевски предводи делегација во работна посета на Атина, Грција

M T

СДСМ: После одморот Мицкоски и пратениците од ВМРО-ДПМНЕ пак со неработа

M T

ЛОШ СПОЈ ЗА ПАТУВАЊЕ – Овие хороскопски знаци НИКОГАШ не треба да одат заедно на одмор

M T

Грција забрани капење на 12 плажи

M T

Грција и Кипар ја обвинија Турција за поттикнување на тензии

M T

Османи: Македонскиот јазик е неспорен и од денес станува рамноправен во семејството на ЕУ

M T