27.8 C
Скопје
1. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Еве што се треба да исклучите кога одите на одмор

Одите на одмор и се што сакате е се да биде на свое место кога ќе се вратите.

Значи, без неуспеси, тоа антистресно расположение што го носите дома сакате да трае малку подолго.

Што треба да исклучите кога одите на одмор? Некои апарати може да се расипат, некои сè уште трошат струја иако не работат, а некои може да предизвикаат дефект.

Уредите што имаат екстремен полнач: мобилни телефони, конзоли за игри, лаптопи, модеми, рутери и сите уреди што имаат свој дополнителен полнач треба да се исклучат од струја, бидејќи полначите, без разлика дали уредот работи или не, трошат струја.

Мали апарати за домаќинство: блендерите, тостерите, сите апарати за тајмер може да бидат потенцијално опасни додека не сте дома. Затоа е најбезбедно да ги исклучите. За оние кои забораваат – фотографирајте ги штекерите.

Уреди во мирување: Не сите уреди контролирани од далечинскиот управувач се навистина исклучени и безбедни додека не го исклучите напојувањето.

Апарати што треба само да ги исклучите:

Клима: Само исклучете ја, не мора да го прекинувате напојувањето.

Бојлер: Само исклучете го бојлерот, буквално, исто како кога се туширате.

Не е струја, но е корисно:

Пред одморот треба да го затворите главниот вентил за вода, на овој начин ќе бидете заштитени од поплави.

Можеби ќе ве интересира

Одел во Грција на одмор со семејството, го уапсиле за воени злосторства

M T

Добриот план е половина работа: Ова ЗАДОЛЖИТЕЛНО треба да го направите пред да одите на одмор

M T

СТОП ЗА СТЕНД БАЈ РЕЖИМОТ – Заштедете енергија со исклучување на „вампирските“ уреди

M T

Сите електронски уреди ќе имаат еден универзален полнач

M T

“ДИШЕТЕ СЛОБОДНО!” – Оваа компанија им даде една недела одмор на работниците поради стрес

M T

Австрија во паника, повратниците од одмор го шират коронавирусот

M T