29.8 C
Скопје
5. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Јалта: За шест часа наврнало дожд колку што врне месечно, повикана морнарицата на помош

За шест часа во Јалта падна дожд, колку што во нормални околности би паднал за месец дена, објави хидрометеоролошкиот центар во Крим.

Ситуацијата е тешка, а шефот на локалната администрација, Јањина Павленко, побара помош од командантот на Црноморската флота.

Како што се наведува, 42 милиметри дожд паднал од полноќ до шест наутро, а во некои области дури 84, додека месечната норма е 72 милиметри, пренесува Спутник.

Можеби ќе ве интересира

Сончево и топло со мала до умерена облачност, од утре температури до 40 степени

M T

Променливо облачно време, попладне локален дожд

M T

Силно невреме и град со големина на лешник го погоди Берово

CENTAR MKD