35.8 C
Скопје
3. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Во тренд...

Висока температура и губење на чувство за мирис не се повеќе клучни симптоми за коронавирус – Еве кои се симптомите кои најчесто се манифестираат

Според зборовите на британскиот епидемиолог Тим Спектор, симптомите на коронавирусот се променија и тука веќе не се главни високата температура и губиток на чувството за мирис и вкус.

– Забележавме постојана кашлица како еден од покласичните симптоми на ковид-19 – рече Тим Спектор, пренесува „The Sun“, наведувајќи дека главоболка, течење на нос, болно или суво грло, кивање и кашлица во моментов се петте главни симптоми на ковид-19.

Според Тим Спектор, Делта мутацијата на вирусот предизвикува сосема различни симптоми во Велика Британија. Повеќе од една година, луѓето беа предупредувани дека губењето на чувството за мирис и високата температура се два клучни фактори кои укажуваат на тоа дека станува збор за ковид-19.

Наведено е дека ако сте под 40 години, најчести знаци на инфекција се главоболка, болки во грлото и течење на носот, а ако имате над 40 години, покрај главоболка и течење на носот, има и кивање.

– Во моментов, Ковид се однесува сосема поинаку и повеќе личи на настинка кај помладата популација. Тие дури и не знаат дека можеби имаат корона, затоа што се убедени дека станува збор за сезонски вирус. Но, тогаш тие излегуваат, се гледаат и вирусот се шири понатаму – рече професорот Тим ​​Спектор.

Можеби ќе ве интересира

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

M T

Американците да не патуваат во Грција поради ризикот од Ковид-19, предупреди Центaрот за превенција од болести

M T

Истражување: Најчести симптоми на Ковид-19 кај оние што се вакцинирани

M T