35.8 C
Скопје
3. август 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Коронавирус Centar Свет

Пронајден нов коронавирус кај свињите: Покажува потенцијал за ширење кај луѓето

Ново истражување од Универзитетот во Северна Каролина сугерира дека вид коронавирус што неодамна ја предупреди свињарската индустрија може да има потенцијал да се прошири и на луѓето.

Лабораториските тестови на Универзитетот во Северна Каролина во Чапел Хил покажуваат дека новиот вирус Садс-КоВ може да се размножи во човечки белодробни клетки, клетки на дишните патишта и цревни клетки.

Ова сугерира дека овој коронавирус може да влијае на луѓето – дури и ако не се познати случаи до денес. Затоа, истражувачите бараат интензивно следење на овој нов вирус.

Коронавирусниот вид, познат како синдром на акутна коронарна дијареја коронавирус (SADS-CoV), потекнува од лилјаци и има заразено стада свињи низ Кина од првото откривање во 2016 година. Во последните неколку години во Кина имало неколку епидемии на болести предизвикани од синдром на акутна коронавирусна свинска дијареја (Садс-CoV).

Потенцијалната закана од вирусот врз луѓето е прикажана во лабораториските тестови во Чапел Хил, покажувајќи дека SADS-CoV ефикасно се реплицира во дишните патишта на човекот и цревните клетки. Наодите беа објавени на 12 октомври.

Иако се наоѓа во исто семејство на вируси како бета-коронавирусот САРС-CoV-2, што предизвикува респираторна болест кај луѓето 19, SADS-CoV е алфа-коронавирус што предизвикува гастроинтестинални заболувања кај свињите. Вирусот предизвикува тешка дијареја и повраќање, а особено е смртоносен за младенчињата.

SADS-COV исто така се разликува од двете алфакоронавирусни настинки кај луѓето.

Иако до сега не е познато дека SADS-CoV влијае на луѓето, пандемијата Ковид 19 служи како моќен потсетник дека многу соеви на коронавирус, пронајдени кај животни, имаат потенцијал да заразат и луѓе – ефект познат како прелевање.

Крос-заштитниот имунитет на стада често спречува луѓето да се заразат со многу коронавируси што се наоѓаат кај животните. Сепак, резултатите од студијата спроведена од Кејтлин Едвардс, специјалист за истражување и мајстор за јавно здравје на Чапел Хил, и нејзиниот тим сугерираат дека луѓето сè уште немаат развиено таков имунитет кон SADS-CoV.

„Широкиот спектар на SADS-CoV, заедно со неговата способност да се реплицира во човечки бели дробови и цревни клетки, покажува потенцијален ризик за појава во иднина во популации на луѓе и животни“, рече Кејтлин Едвардс, додавајќи дека тие сè уште не се целосно сигурни дали вирусот може да зарази луѓе. .

Таа предупредува дека се потребни дополнителни тестови на дополнителни видови клетки и животни за да се потврдат овие наоди.

„Препорачуваме и свињарите и популацијата на свињи постојано да се следат за да се запознаат со знаци на инфекција со SADS-CoV доколку се појави за да се спречат епидемии и големи економски загуби“, вели Кејтлин Едвардс.

Можеби ќе ве интересира

САД со порака до Русија: Аплицирајте за виза

M T

Коронавирус регистриран во Вухан по една година, се тестира целото население

M T

Американците да не патуваат во Грција поради ризикот од Ковид-19, предупреди Центaрот за превенција од болести

M T