Секогаш во средиштето на збиднувањата...
Monthly Archives

јануари 2019

На 3 февруари нов состанок меѓу американските и севернокорејски дипломати во Сеул

Специјалниот претставник на САД за Северна Кореја, Стивен Биган, ќе патува за Сеул каде на 3 февруари треба да се состане со севернокорејски официјални претставници, соопшти денеска Стејт департментот. Теми на дискусијата ќе бидат…

Зимата попушта: Синоптичарите најавија голема промена на времето која ќе предизвика брзо…

Следува период на претежно облачно и потопло време, особено на повисоките места и на планините што ќе предизвика топење на снежната покривка. Во утринските часови по котлините ќе има појава на магла. За време на викендот ќе дува умерен…

Поради поларните студови, откажани 1.700 летови на аеродромите во Чикаго

Околу 1.700 летови до и од аеродромите во Чикаго се откажани во последните 24 часа поради поларните временски услови кои го зафатија американскиот Среден Запад, а експертите предупредуваат дека студот ги загрозува транспортните операции.…

Могерини: ЕУ на чело на контакт-група за Венецуела, можни се и економски санкции

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини, изјави денеска дека Европската Унија се согласила да ја предводи меѓународната контакт-група со земјите од Јужна Америка во напорите за нови избори во…

Гуаидо: Полиција дошла во станот на мојата сопруга за да ме заплаши

Венецуелскиот лидер на опозицијата, кој се прогласи за привремен претседател на државата, Хуан Гуаидо, денеска изјави дека припадници на безбедносните сили се појавиле во станот на неговата сопруга, во обид да го заплашат. „Диктатурата…

Британците складираат сладоледи во пресрет на брегзит, стравуваат дека ќе им снема

Британско-холандскиот производител на стока за широка потрошувачка „Унилевер“ објави дека ги зголемува залихите на сладоледи „Магнум“ и „Бен енд Џери“ пред најавениот излез на Велика Британија од Европската Унија. Извршниот директор на…

Завршува успешната кариера на американецот кој ја поддржа слободата во Македонија: Бејли…

Американскиот амбасадор во Република Македонија, Џес Бејли, попладнево на „Твитер“ објави порака во која ја информира јавноста дека по заминувањето од оваа функција на почетокот од март, ќе замине во пензија и ќе и стави крај на…

Премиерот Зоран Заев распали по криминалците – Почнува бескомпромисна борба со…

Премиерот Заев на седницата за пратенички прашања упати порака за бескомпромисна борба со криминалот и корупцијата: Предрасуди, помагање, затскриено, за никој во државата! Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во…

Кирацовски продолжува со продуктивни средби низ Македонија: Детали за средбата со…

Како пратеник во Собранието на Република Македонија, денеска Александар Кирацовски оствари средба со градоначалничката на Општина Тетово, Теута Арифи. - На средбата, разговаравме за актуелни прашања и теми кои ги засегаат граѓаните на…

Следниот неработен ден се паѓа во петок- Ова се преостанатите празници во Македонија

Следните 2 неработни дена за православните христијани се петок, 26 април, но и понеделник 29 април кој е неработен за сите граѓани по повод Велигден. Ова се неработните денови во 2019. За сите граѓани на РМ 29 април (понеделник),…

Маестрален настап на Стефан Величковски во „Ѕвездите на Гранд“

Македонецот Стефан Величковски во вториот круг на најпопуларното регионално музичко шоу „Ѕвездите на Гранд“ успеа да ги воодушеви сите членови на жирито и со максимален број на гласови директно да се пласира во третиот круг. Иако во…

Мерки за воспоставување на центри за административни услуги во сите општини во државата

Министерството за локална самоуправа денеска ја презентираше Анализата за воспоставување на сервис центри во сите општини, подготвена во соработка со УНДП. Министерот за локална самоуправа, Сухејл Фазлиу, истакна дека е ова првиот чекор…

Прво пукал во друг ученик, а потоа во себе – Ексклузивни детали за тешкиот инцидент…

Околу 15,15 часот во Охрид во ЕМУЦ, пријавено е дека настанала физичка пресметка меѓу ученици, во која 18 годишно момче извадил пиштол (најверојатно гасен), испукал и повредил друг ученик (изгореница) во пределот на раката, дознава…

Објавен списокот на земји каде што е увезено сомнителното месо од Полска

Сомнителното месо од Полска е извезено во Романија, Шведска, Унгарија, Естонија, Финска, Франција, Шпанија, Литванија, Португалија и во Словачка, изјави главниот полски ветеринар, Павел Ниемчук. Полска произведува околу 560.000 тони…

(Видео) Заев: Следува странска инвестиција во Охрид, a има и два заинтересирани…

Премиерот, Зоран Заев, на денешната собраниска седница за пратенички прашања соопшти за нова канадска инвестиција во Охрид, како и новина за комбинатот Еурокомпозит, за којшто, како што рече има два заинтересирани странски инвеститори, но и…

Грција следниве денови ќе го одобри приемот на Македонија во НАТО

Грчката влада соопшти дека во текот на следните денови ќе го ратификува протоколот за пристапување на Македонија во НАТО по што формално ќе ја извести нашата земја. Со тоа ќе стапи во сила промената на името во Република Северна Македонија,…

Тешка сообраќајка кај Дољевац: Една жртва, Зоран Бабиќ тешко повреден

Кај наплатната рампа Дољевац на автопатот Ниш-Лесковац, утрово се случи тешка сообраќајна несреќа, во која една жена загина, а 4 лица се повредени, меѓу кои и директорот на ,,Коридори Србија“, Зоран Бабиќ, пренесуваат српските медиуми.…

Вучиќ: Се сретнав со Мицкоски, во тоа нема ништо спорно

Српскиот претседател, Александар Вучиќ, потврди дека се сретнал со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, но притоа изјави дека во тоа нема ништо спорно. Коментарот на Вучиќ следува по интервјуто на премиерот Зоран Заев за „Н1“, каде…

Притвор за тројца од седумте напаѓачи во Шуто Оризари

На тројца од седумте осомничени за тепачката во Шуто Оризари судија на претходна постапка им изрече мерка притвор по предлог на Основното јавно обвинителство. На другите четири лица вмешани во случајот им се изречени мерки на…

Обуки во Скопје за вински ентузијасти на светски реномираната Лондонска школа за вино и…

Винарската визба „Тиквеш“ ја доби акредитацијата за организирање обуки на престижната Лондонска школа за вино и жестоки пијалаци (Wine & Spirits Education Trust – WSET), најголемиот светски провајдер на обуки во доменот на виното и…