30.8 C
Скопје
3. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » тренчевска
Македонија

Тренчевска: Згрижувачиките семејства се од исклучителна важност за едно општество

M T
Министерката за труд и социјална политика Јованка Тренчевска присуствуваше на промоцијата на згрижувачки семејства во Кавадарци која што е дел од кампањата „Подај рака и...
Македонија

Тренчевска: Соработката со граѓанските и меѓународните организации е клучна во создавањето на хуманитарен одговор во кризните состојби

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска учествуваше на настан на кој беше презентирана компаративната анализа – „Предизвиците на КОВИД-19 во одговор на...
Македонија Во тренд...

Министерката Тренчевска ќе учествува на министерска конференција во Рим

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска отпатува за Рим, Италија поради учество на дводневна Министерска конференција за стареење, во организација на УНЕЦЕ, Постојаната...
Македонија

Министерката Тренчевска ќе учествува на Меѓународната конференција на трудот во Женева

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска отпатува за Женева, Швајцарија, каде ќе учествува на 110-тата Меѓународна конференција на трудот, која е највисокото...
Македонија

Тренчевска: Граѓанскиот сектор е наш партнер во унапредувањето на социјалните услуги

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со претставниците на Здружението за асистивна технологија „Отворете ги прозорците“, на која се разговараше...
Македонија

Тренчевска: Преку подобрување на условите за странски работници и поедноставување на законските процедури, придонесуваме во намалувањето на дефицитот на работна сила

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска учествуваше на Меѓународната конференција за миграција „Луѓе во движење. Државјанство, идентитет и развој“, организиран од Универзитетот...
Македонија

Тренчевска: Инвестираме во детската заштита, за само 100 дена, издадени се осум решенија за​ отворање на нови градинки

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска во текот на вчерашната посета на Пробиштип, присуствуваше и на одбележувањето на патрониот празник на ЈОУДГ „Гоце...
Македонија

Тренчевска: Развојот на социјалното претприемништво има клучно значење во општеството, филмот „Барка-Извор на живот“, ја дава реалната слика за неопходноста од солидарност во заедницата

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска вчера вечер, присуствуваше на премиерата на документарниот филм „Барка – Извор на живот“, во Кино Фросина (МКЦ)....
Македонија

Тренчевска: Интензивно вложуваме во идејата едно општество за сите, градиме еднаквост и рамноправност за сите наши граѓани

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска вчера присуствуваше на јавна дебата по повод 21 Март- Меѓународниот ден на лицата со Даунов Синдром, организирана...
Македонија

Тренчевска на 66. седница на Комисијата за статусот на жената на ОН во Њујорк: Жените и мажите треба да имаат еднаков глас во граѓанскиот и политичкиот живот​

M T
Концептот на еднакви можности е еден од клучните приоритети на Владата на Република Северна Македонија, што значи дека жените и мажите треба да имаат еднакви...
Македонија Бизнис

Тренчевска: Државниот инспекторат за труд постојано е на терен, до сега направи 347 надзори за „Недела неработен ден“

M T
Инспекциските служби на Државниот инспекторат за труд се постојано на терен за да утврдат како се спроведува законското решение со кое недела стана неработен ден...
Македонија

Тренчевска: Ромската заедница останува дел од приоритетите во програмата на Владата 2020-2024 и Министерството за труд и социјална политика

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска се сретна со директорот на НВО Челим од Италија, регионалниот претставник на проектот и со Ромскиот...
Македонија ТОП ВЕСТИ

Тренчевска во интервју за МРТВ: Со Сојузот на синдикатите на Македонија денеска ќе разговараме за зголемување на минималната плата на 18.000

M T
Трудот на работниците мора да се почитува, особено во делот на унапредувањето на работничкиот статус и квалитетот на живеење во услови на економска и здравствена...
Македонија Во тренд...

Јованка Тренчевска ја презеде функцијата министер за труд и социјална политика

M T
Во Министерството за труд и социјална политика денеска се изврши примопредавање на функцијата министер за труд и социјална политика. Новоименуваната министерка Јованка Тренчевска ја презеде...