6.8 C
Скопје
6. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » конференција
Македонија

Министерката Тренчевска учествува на регионална конференција на УНФПА за родово одговорни политики во Истанбул

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска отпатува за Истанбул, Република Турција, заради учество на Регионална конференција на Фондот за население на Обединетите нации...
МакедонијаВо тренд...

Битиќи од глобалната конференција за програмирање на Зелениот климатски фонд во Јужна Кореја: Од зависност, кон меѓузависност, соработката и солидарноста е нашиот пат напред и успех во справување со климатските промени

M T
Заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи утрово се обрати на отворањето на втората конференција...
МакедонијаВо тренд...

Министерката Тренчевска ќе учествува на министерска конференција во Рим

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска отпатува за Рим, Италија поради учество на дводневна Министерска конференција за стареење, во организација на УНЕЦЕ, Постојаната...
Македонија

Џафери во Тирана на конференција на претседателите на парламенти

M T
Претседателот на Собранието, Талат Џафери, денеска ќе престојува во Република Албанија каде што ќе учествува на Конференција на претседателите на парламенти на Јадранско-јонската иницијатива (ЈЈИ)....
Македонија

Министерот Спасовски на Конференција во организација на ОБСЕ посветена на Еврејската заедница

M T
Денеска, во Меморијалниот Центар на Холокаустот на Евреите во Македонија, Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски заедно со заменик шефот на Мисијата на ОБСЕ во...
Бизнис

Гајдарџиски од регионалната конференција за енергетика: Македонија е лидер во енергетската транзиција

M T
Директорот за развој и инвестиции на АД ЕСМ, Благој Гајдарџиски, учествуваше на регионалната конференција за енергетика ,,Самит за енергетската иднина” што се одржа во Требиње....
Македонија

Османи ќе учествува на 58. Минхенска безбедносна конференција

M T
Министерот за надворешни работи, Бујар Османи од денес ќе учествува на 58. Минхенска безбедносна конференција, која ќе се одржи во Минхен, Германија, од 18 до...
Македонија

Спасовски на конференција на Опсерваторијата за безбедност на патиштата на Западен Балкан: Динамизираните полициски активности даваат резултати во намалувањето на бројот на сообраќајни несреќи со фатални последици, што покажува дека сме на вистинскиот пат

M T
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска учествуваше на Вториот состанок на Опсерваторијата за безбедност на патиштата на Западeн Балкан, под наслов „Улогата на агенцијата...
Бизнис

Ангеловска-Бежоска на конференција на ОН: Банките со сѐ поголема посветеност на зелените кредити

M T
Климатските промени можат да влијаат врз ценовната и финансиската стабилност, односно врз целите на централните банки. Оттаму, централните банки, особено на најразвиените економии, во изминатиот...
Македонија

Шахпаска на Меѓународна конференција за жените Ромки: Со политики против родови стереотипи и сексизам создаваме општество кое интегрира

M T
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска учествуваше на 8. Меѓународна конференција на жената Ромка, во организација на Советот на Европа во Стразбур, на...
Македонија

Министерот Спасовски на Министерска конференција – Сараевски миграциски дијалог на тема „Управување со миграција и одговор на Западен Балкан“

M T
Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, на покана на министерот за безбедност на Босна и Херцеговина, Селмо Цикотиќ, денеска учествуваше со свое обраќање на Сараевскиот...
Македонија

Конференција за предизвиците и решенијата за развој на земјоделството и прехранбената индустрија во регионот

M T
М6 Едукативeн центар, во партнерство со Амбасадата на Република Италија, организира конференција посветена на земјоделското производство и прехранбената индустрија. Конференцијата ќе се одржи на 25....
Македонија

Министерката Шахпаска на меѓународната конференција „Жените во надворешната политика“: Нашиот успех ќе биде целосен само ако охрабриме и мотивираме најмалку уште една жена да зачекори храбро во светот на мажите

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска денеска учествуваше на меѓународната конференција „Жените во надворешната политика“, организиран од страна на Министерството за надворешни работи....
МакедонијаБизнис

Ангеловска-Бежоска: Клучните фактори засега овозможуваат натамошно спроведување на олабавена монетарна политика

M T
„Во однос на идната поставеност на монетарната политика, ќе продолжиме да ги следиме состојбите во надворешното окружување, а особено во ЕУ, како и домашните услови...
Свет

Курц: Западен Балкан да се врати високо на агендата на ЕУ

M T
Во организација на австриската влада утре во Виена ќе се одржи конференција за Западен Балкан. Домаќинот на состанокот, австрискиот канцелар Себастијан Курц, во изјава за...