23.8 C
Скопје
29. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Home » услови
Свет

Нехамер: Условите за пристапување на Украина во ЕУ мора да важат и за земјите од Западен Балкан

M T
Австрискиот канцелар Карл Нехамер во пресрет на денешниот Самит на ЕУ изјави дека условите за пристапување на Украина мора да важат и за земјите од...
Војна во Украина Свет

Медведев: Условите на Зеленски се категорични до идиотизам

M T
Дмитриј Медведев денеска изјави дека условите што ги постави претседателот на Украина Володимир Зеленски за примирје не се остварливи. „ Условите што Зеленски ги поставува...
Македонија

Тренчевска: Преку подобрување на условите за странски работници и поедноставување на законските процедури, придонесуваме во намалувањето на дефицитот на работна сила

M T
Министерката за труд и социјална политика, Јованка Тренчевска денеска учествуваше на Меѓународната конференција за миграција „Луѓе во движење. Државјанство, идентитет и развој“, организиран од Универзитетот...
Војна во Украина Свет ТОП ВЕСТИ

Русија објави четири услови за прекин на огнот во Украина

M T
Висок функционер на руското Министерство за надворешни работи објави четири услови за завршување на војната. „ Руската специјална воена операција ќе заврши кога НАТО ќе...
Македонија

Снежана Калеска Ванчева: Недела неработен ден обезбедува подобри услови за работа и заштита на работничките права

M T
Прес-конференција на СДСМ, Снежана Калеска Ванчева, претседателка на Форум на жени на СДСМ и пратеничка: Недела неработен ден е уште реализирано ветување од страна на...
Коронавирус Македонија

Холандија и Шведска ги олеснија условите за влез на вакцинираните граѓани од Македонија

M T
Холандија и Шведска ги олеснија условите за влез на вакцинираните граѓани од Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи. Со последната одлука на Холандија, се укинува...
Македонија

Агенцијата за аудиовизуелни медиумски услуги ги осуди вербалните навреди врз новинарите

M T
Во врска со јавниот протест, организиран од страна на група граѓани поттикнат од новите мерки за превенција против коронавирусот, на кој беа упатени навреди и...
Македонија Во тренд...

Создадени услови за почеток на школската година со физичко присуство, оцени Кризниот штаб

M T
На седницата на Главниот координативен кризен штаб на Владата од страна на ресорното министерство било предложено образовниот процес да се одвива со физичко присуство, со...
Бизнис

Бектеши: Подобри услови за инвестирање за над 200 компании, со измените на Законот за финансиска поддршка на инвестициите

M T
По предлог на Министерството за економија, Владата на денешната седница ги усвои измените и дополнувањата на Законот за финансиска поддршка на инвестициите, објави министерот за...
Македонија

Димитров на меѓународниот Сими симпозиум во Грција: „Не може условите за влез во ЕУ да не бидат европски”

M T
На покана на Фондацијата Андреас Папандреу во соработка со регионот на Атика и градот Атина, од денеска заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања...
Uncategorized

НАТО вечерва со нов потег околу Македонија – еве што побараа од нас

CENTAR MKD
Владата на Македонија ги прими упатствата на НАТО кои треба да се исполнат во временски период од 18 месеци, како што беше наведено на Самитот...